EN in English

Ūdens kaļ, ūdens maļ, ūdens lielas lietas dar. (LFK 1696, 6236)

"Kanoniskais un nekanoniskais buramvārdu tekstos un praksēs" (6.–9. septembris, 2022)

LU LFMI Latviešu folkloras krātuve sadarbībā ar ISFNR buramvārdu pētnieku grupu "Committee on Charms, Charmers and Charming" (http://www.isfnr.org/committee-on-charms-charmers-and-charming.php) organizē starptautisku konferenci "Kanoniskais un nekanoniskais buramvārdu tekstos un praksēs", kas notiks 2022. gada 6.–9. septembrī Latvijas Nacionālajā bibliotēkā.

Dažādos laikos un dažādās sabiedrībās līdzās zinātnes un reliģijas kanonos balstītiem tekstiem un praksēm ir pastāvējušas oficiāli neapstiprinātas, neatzītas, taču plaši praktizētas tradīcijas. Buramvārdu un tautas medicīnas tradīcijas ietver gan "augstās" kultūras, gan "nomales" un "citas" prakses, kas laika gaitā savstarpēji ietekmējušās. Vēsturiski to līdzāspastāvēšana bijusi kā mierpilna, abpusēji papildinoša, tā arī varmācīga. Tradīcijas, ko piekopušas plašas tautas masas, nereti tika aizliegtas un to praktizētāji vajāti. Sadures pamatā bijušas gan atšķirīgu kultūru, reliģiju un etnisko grupu vērtības, gan ekonomiski apsvērumi, taču vienlaikus šo vērtību antagonisms tradīcijas ir bagātinājis – oficiālā reliģija un nepareizā reliģija, atļautā un aizliegtā medicīna, pareizie un aizliegtie teksti un prakses utt. Gan priesteri un mūki, gan izglītoti ārsti, gan arī vārdotāji ir cīnījušies par iespējām dziedināt ļaudis. Baznīcas kanoni, lūgšanas un svēto kults ir ietekmējis tautas tradīcijas; konvencionālās medicīnas attīstība mainījusi vietējās tradīcijas; turpretim vietējie apstākļi ir noteikuši oficiālās reliģijas un konvencionālās medicīnas reģionālās īpatnības.

Konferences mērķis ir pievērsties kanonā un tautas reliģijā balstītiem tekstiem un praksēm, to līdzāspastāvēšanai un savstarpējai ietekmei. Konferencē diskutēs arī par nozares terminoloģiju, metodoloģiju, resursiem un nākotnes perspektīvām. Konference notiks gan klātienē, gan tiešsaistes platformā Zoom. Epidemioloģisku apsvērumu dēļ klausītājus un interesentus aicinām konferenci apmeklēt tiešsaistē, aizpildot reģistrācijas anketu šeit: https://ej.uz/ChChCh_Conference_2022.

Konferences programmu skatīt: http://en.lfk.lv/ChChCh2022

Konferences kopsavilkumus angļu valodā skatīt te.

Darba valoda: angļu

Saziņai: aigars.lielbardis@lulfmi.lv

Pēdējo reizi labots: 27.10.2022 21:15:23