EN in English

No skopa vēl var ko izspiest, bet no tukša nevar. (LFK 393, 789)

Krišjāņa Barona Dainu skapis

Dainu skapis ir izgatavots Maskavā 1880. gadā pēc Krišjāņa Barona paša zīmēta rasējuma, kad viņam kļuva par grūtu sakārtot piesūtīto materiālu līdz tam izmantotajās papirosu papīra kastītēs, bez īpaša darba rīka. 1893. gadā, kad Baronam piesūtīto tekstu skaits sasniedzis jau apmēram 150 000, tas atvests uz Latviju. Vēlāk skapis pārceļojis vēl diezgan daudzas reizes, līdz visbeidzot no praktiska priekšmeta, darba rīka kļuvis par bieži pieminētu latviešu garīgās kultūras simbolu. Kopš 1940. gada oriģinālo Dainu skapi glabā Latviešu folkloras krātuve. 2014. gadā līdz ar LFK pārcelšanos uz Latvijas Nacionālās bibliotēkas jauno ēku, Dainu skapis aplūkojams Gaismas pils 5. stāvā.

Parasti visiem ir zināms Krišjāņa Barona norādītais “Latvju dainās” iekļauto (vai izmantoto) dziesmu skaits — 217 996. Par šī skaitļa precizitāti izteiktas dažādas domas, bet šeit šīm dziesmām ir jābūt — 70 atvilktnītēs, ar 20 sadaļām katrā. Ir vēl arī trīs lielākas atvilktnes, kurās glabājas citi vērtīgi un interesanti dokumenti — vēstules, K. Barona iesāktais vārdu rādītājs. Dainu skapja lielākā vērtība ir tā saturs, tomēr arī pats tas ir uzmanības vērts. Ne jau velti skapim ir divas kopijas — viena Barona muzejā Rīgā, otra — bijušajā Stankeviču muižā Krievijā, kur Barons sāka darbu pie dziesmu kārtošanas.

Dainu skapja saturam līdz nesenam laikam ir bijusi tikai viena kopija — Nacionālās bibliotēkas Jēkaba ielas seifā glabātās 516 mikrofilmas, kurās katrā kadrā nofotografētas apmēram 20 kataloga lapiņas. Par šo arhīvu gan arī nav pilnīgas skaidrības: spriežot pēc dokumentiem, sākotnēji bijušas 523 šādas filmas, tātad šī kopija var nebūt pilnīga.

Kopš 2001. gada 4. septembra Dainu skapis ir pasaules kultūras sastāvdaļa — šajā datumā tas ierakstīts UNESCO Pasaules atmiņas (Memory of the World) sarakstā.

Šobrīd Dainu skapis ir pilnībā digitalizēts un tiešsaistē lasāms www.dainuskapis.lv.

Foto: Didzis Grodzs

Pēdējo reizi labots: 06.09.2021 09:43:32