EN in English

Tik ziķers laikam uz akmeņa audzis. (LFK 1225, 10869)

ATTĒLI

LFK attēlu kolekciju veido fotogrāfijas un etnogrāfiski zīmējumi, kuros atainoti saimniecības priekšmeti, ēkas un to arhitektoniskās daļas, māju piederības zīmes, adījumu un izšuvumu raksti u.c. LFK darbības sākumā plašāk pārstāvēti bija zīmējumi, tomēr jau 20. gadsimta divdesmitajos gados LFK saņem arī pirmās fotogrāfijas.

Nelielos pirmo krājumu vidū izceļas divi. Viens no pirmajiem etnogrāfijas fotogrāfiem Latvijā ir komponists un muzikologs Emilis Melngailis (1874–1954), viņa materiālos atrodamas pavisam 46 fotogrāfijas. 11 fotogrāfiju ir Kārļa Bukuma (1884–1979) ap 18 000 vienību lielajā, no Valmieras apkārtnes iesūtītajā vākumā. To vairums uzņemts jau 1925. gadā, un tās ilustrē iesūtītos teksta materiālus. Savukārt Mārtiņš Bērziņš (1874–1950) no Umurgas divdesmitajos gados iesūtījis 7 attēlus. Kā noskaidrojies, viņš ir bijis nopietns etnogrāfijas fotogrāfs, uzņēmis daudz vairāk attēlu, kuru kopijas tagad arī nonākušas LFK rīcībā.

Salemona Buļa sēta Greču ciemā Ludzas apk. Nierzas pagastā 1930. gadā. Autors: E. Melngailis

Ar 1950. gadu fotogrāfiju skaits strauji palielinājās. Vairums uz papīra nokopēto fotogrāfiju tika salīmēts albumos. Tām ir samērā precīzi paraksti, kas ļauj iegūt informāciju par attēlos redzamajām personām un vietām arī tiem, kam šis laiks ir pilnīgi svešs. Fotogrāfijas atrodamas arī nodoto materiālu kladēs, kur informācijas par tajās redzamo ir vēl vairāk, jo tās apzīmētas kā attiecīgā teksta materiāla papildinājums (vienības numuram pievienojot indeksu ‘a’). Fotogrāfiju uzņēmuši paši folkloristi, piemēram daudz fotografējusi teiku pētniece un folkloras ekspedīciju vadītāja Alma Ancelāne, pēdējos gados visvairāk fotogrāfiju sagādājis Aldis Pūtelis, Aigars Lielbārdis un Sandis Laime.

Arhīvā atrodamo foto uzņēmumu autori ir ne tikai folkloristi, bet arī profesionāli fotogrāfi — Matiass Tamaļuns, Vaira Strautniece, Andris Eglītis un Jānis Buls. Pēdējā laikā LFK ienāk fotoattēli datņu veidā, kuri uzņemti ar digitālajiem fotoaparātiem.

Ar UNESCO un VKKF atbalstu ir veikta LFK attēlu krājuma datorizēšana. Lielāko daļu no fotogrāfijām un zīmējumiem var aplūkot LFK datubāzē.

Pēdējo reizi labots: 19.01.2022 09:32:10