EN in English

Kas nu debesīs ar slotas kātu iejājis. (LFK 1459, 4172)

Teicējai Almai Makovskai – 100

22. maijā folkloras teicējai Almai Makovskai (1922-2004) ir 100. dzimšanas diena. Šajā dienā 13.00 – piemiņas brīdis Vandzenes pagasta Stebuļu kapos. Talsu Tautas nama Tornīša zālē 15.00 – pasākums "Stāstām pasakas un spoku stāstus". Teicējas video ieraksti rosinās klātesošos stāstīt pasakas, teikas, nopietnus un nenopietnus dzīves gadījumus, it kā viņi to darītu kopā ar Almu Makovsku. Piedalīsies stāstnieces no Kuldīgas, Ventspils, Sēmes, Rīgas, Jūrmalas un Doles salas. Folkloras kopa "Talsi" dziedās teicējas dziesmas. Ar atmiņām dalīties aicināti teicējas radi un novadnieki. Būs iespēja iegādāties grāmatu "Almas Makovskas pasakas". Tas ir viens no "Baltica 2022" ieskaņas pasākumiem (festivāla noslēgums 9. un 10. jūlijā šogad būs Talsos).

Latviešu folkloras krātuves arhīvā glabājas vairāk nekā 100 stundas audio un video ierakstu ar Almas Makovskas stāstījumiem un dziesmām, kas gan tikai daļēji aprakstīti un pieejami pētniecībai. Ir saglabājušās arī fotogrāfijas. Vēl viņas materiāli ir Latvijas radio, Tautas mūzikas centra, Liepājas universitātes un Talsu novada muzeja arhīvos.

Folkloras pētnieki Almu Makovsku iepazina 1987. un 1989. gadā, kad viņa dziedāja savas puses ziņģes un stāstīja teikas Krišjāņa Barona konferencēs. Deviņdesmito gadu sākumā radio bieži skanēja viņas vakara pasakas, viņa piedalījās ar folkloru saistītos televīzijas raidījumos. Viņas uzstāšanās "Baltica 1991" bija pirmais stāstniecības pasākums šajā festivālā. Almas Makovskas stāstu, dziesmu un seno zināšanu pūrs bija neizsmeļams – Vandzenes pagasta "Mantnieku" mājās viņu apciemoja dažādu nozaru pētnieki un žurnālisti. Viņa pārzināja tautas dziedniecību, prata krāsot ar augu krāsām, atcerējās mezglu rakstus, gadskārtu un ģimenes ieražas, glabāja atmiņas par savas apkārtnes senatni, nebaidījās runāt savas puses izloksnē… 2002. gadā viņa saņēma Lielo folkloras gada balvu. Alma Makovska nepieredzēja stāstnieku kustības uzplaukumu Latvijā, taču viņas video ieraksti tika izmantoti stāstnieku nodarbībās. No viņas var mācīties, kā stāstīt patiesi, dzīvi, godprātīgi, interesanti un bez liekām ārišķībām, izceļot stāsta patiesību, nevis sevi pašu.

Piemiņas pasākumu video pieejams šeit. https://youtu.be/RGCMoRsp3_Q

Informāciju sagatavoja Guntis Pakalns.

Pēdējo reizi labots: 25.05.2022 21:55:03