EN in English

Pār laipu iedams, neskaties zvaigznēs. (LFK 114, 352)

Pēterim Šmitam – 150

25. decembrī 150. jubileja ir Pēterim Šmitam – sinologam, Tālo Austrumu valodu un kultūru pētniekam, izcilam latviešu tautasdziesmu un latviešu mitoloģijas pārzinātājam, "Latviešu pasaku un teiku" (15 sējumi, 1925-1937) un "Latviešu tautas ticējumu" (4 sējumi, 1940-1941) sastādītājam. Tā ir viena no 48 jubilejām, kas iekļauta vispasaules UNESCO svinamo dienu kalendārā. Apjomīga ir P. Šmita publicēto darbu bibliogrāfija. Gandrīz tūkstoti grāmatu no savas personīgās bibliotēkas viņš uzdāvinājis LU bibliotēkai. P. Šmita folkloras vākums [524] ir viens no lielākajiem LFK arhīvā, tas pirmoreiz plašāk aprakstīts 2019. gadā iznākušajā grāmatā "Latvijas Universitātes kolekcijas Latviešu folkloras krātuvē".

Kā pienākas, P. Šmita jubileja tika svinēta visa gada garumā. Ar priekšlasījumiem Tukuma bibliotēkā, ar Latvijas stāstnieku asociācijas aicinājumu un UNESCO LNK tīkla "Stāstu bibliotēkas" semināru, šis gads tika pasludināts par Pasaku gadu.

25. un 26. aprīlī norisinājās starptautiska zinātniska konference "Personība, kultūru un valodu krustcelēs. Pēterim Šmitam 150". Pirmās dienas referātus iespējams noskatīties video ierakstā.

Izstāde "Pēteris Šmits: no Raunas līdz Pekinai" pašlaik aplūkojama LU bibliotēkā Kalpaka bulvārī. LNB Baltijas Austrumāzijas pētniecības centra (AsiaRes) bibliotēkas lasītavā (M stāvā) skatāma krājuma izlase "Pētera Šmita Austrumu puslode". Neliela ar folkloru saistīto P. Šmita darbu izstāde ir aplūkojama LFK lasītavā.

Informāciju sagatavoja: Guntis Pakalns

Pēdējo reizi labots: 27.12.2019 11:31:59