EN in English

No tā jau jābēg kā no traka suņa. (LFK 527, 46192)

Pavasara maģija – aizraujošs pārgājiens Turaidas muzejrezervātā

Turaidas muzejrezervāts 18. aprīlī plkst. 10.00 aicina piedalīties izzinošā pārgājienā “Turaidas pavasara maģija” kopā ar ornitologu Ritvaru Rekmani un Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūta pētnieku, folkloristu Sandi Laimi.

Pārgājiens notiks zīmīgā laikā – Otrajās Lieldienās. Jau izsenis cilvēki Lieldienu laikā ir vērojuši dabu, lai prognozētu laika apstākļus, plānotu saimniecisko darbību, rūpētos par savu labklājību un laimi. Līdzīgi kā citos tradicionālajos gadskārtu svētkos, arī Lieldienās veiktās darbības, rituāli, bija saistīti ar Saules ceļu dabā. Indivīds tad sajutās par vienu no visvarenās dabas elementiem. Katram bija savs uzdevums – gan cilvēkiem, gan zvēriem, gan augiem, lai kopīgi palīdzētu atnākt pavasarim, uzplaukt vasarai, nobriest rudenim vai ieslīdēt ziemas mierā.

Pārgājiena dalībniekiem būs iespēja pētīt dabas objektus mežā un vērot pavasara vēstnešus – putnus. Būs iespēja noklausīties stāstus par maģiskiem rituāliem Lieldienu laikā, kuros īpaša loma ir kokiem, kukaiņiem, putniem, dzīvniekiem, akmeņiem un avotiem, kā arī apjaust savu vietu kopējās norisēs.

Pārgājiens iesāksies pie Turaidas muzejrezervāta Apmeklētāju centra ar brīvdabas izstādes “Sīki putni, diži putni” iepazīšanu. Pārgājiena sarežģītība ir vidēji grūta - būs jāmēro gan labiekārtoti gājēju celiņi, gan jāapmeklē vietas, kas prasa zināmu fizisku piepūli – stāvas nogāzes, kāpnes un grūtāk izejamas meža takas. Īpašus objektus dabā būs iespējams labāk saskatīt, ja līdzi tiks paņemts tālskatis, lupa, foto vai video kamera. Vēlams ierasties piemērotos apavos un apģērbā.

Pēc pārgājiena aicinām iepazīt Turaidas muzejrezervāta ekspozīcijas telpās un brīvdabā, izšūpoties muižas saimnieciskajā centrā iekārtotajās šūpolēs. Labam noskaņojumam iesakām ņemt līdzi savu piknika grozu, jo pēc pārgājiena būs iespējams dalīties pieredzē un pārrunāt piedzīvoto kopā ar speciālistiem . Kopumā pasākums plānots aptuveni trīs stundas.

Pietikšanās dalībai e- pastā: margita.poriete@turaida-muzejs.lv vai pa tālruni + 371 20277930 (pārgājiena dalībnieku skaits ierobežots).

Dalības maksa – ieejas biļete Turaidas muzejrezervātā.

www.turaida-muzejs.lv

Attēlā: ornitologs Ritvars Rekmanis

Pēdējo reizi labots: 14.04.2022 20:59:26