EN in English

Nemal vienu graudu, nesit vēju ar dūri. (LFK 941, 1884)

Limbažu muzejā

Limbažu muzejā

Jau vairākus mēnešus Limbažu muzejā atvērta izstāde, kas veltīta padomju saimniecībām un kolhoziem Limbažu pusē. Tā vēsta par kolektivizācijas aizsākumiem, no Limbažu muzeja fondiem izceltas iespaidīgas vēstures liecības: dokumenti, laikmetu raksturojoši priekšmeti un apģērbi, kam pāri klājas atmiņas par koksagīza audzēšanu un kukurūzas stublāji. Šajā bagātīgajā ekspozīcijā Rasma Noriņa un viņas jaunākā kolēģe Līga Andersone 2. decembrī bija saaicinājušas uz tikšanos bijušos padomju saimniecību direktorus un kolhoza priekšsēdētājus. Arī folkloristi – Elga, Māra, Aldis – piedalījās pasākuma norises fiksēšanā.

Jau 20 gadus Latviešu folkloras krātuves darbinieki draudzējas un sadarbojas ar skolotāju, vēsturnieci, novadpētnieci Rasmu Noriņu. Rasma folkloristiem ir atklājusi tik daudz brīnumainas vietas, cilvēkus, notikumus; uzņēmusi mūs savā Pāles skolā un muzejā, atbalstījusi teicēju un materiālu meklējumos; rosinājusi un iedvesmojusi. Vienmēr esam sekojuši viņas atklājumiem, pētījumiem, sasniegumiem dažādās jomās.

Bija ieradušies pavisam kopā 12 bijušo priekšnieku, starp viņiem arī viena dāma Biruta Plūmane. Pēc sirsnīga un atvērta Līgas Andersones stāstījuma par izstādes izveidi, idejām, iespējām, par citu muzeju sniegto palīdzību sākās dalībnieku izjautāšana. Iesākumā diezgan atturīgi katrs sniedza ziņas par sevi. Viņi ironiski pieminēja tautā doto nosaukumu – "sarkanie baroni", stāstīja par Jāņu svinēšanu zem apsējību zīmes, atcerējās savus biedrus, kas salūza padomju dzīves īstenībā. Izrādījās, ka arī dažam labam no viņiem ir "traipi" biogrāfijā – tēvi saimnieki, policisti vai aizsargi. Kolorītajam Jānim Saktiņam tēvs izsūtīts provokācijas dēļ. Laikam viņam vienīgajam par pašaizliedzīgu darbu bija piešķirts Ļeņina ordenis, kas vēlāk lieti noderēja. Jānim Lielkalnam čeka uzrādīja "nepiedodamus grēkus", kas liedza zinātnieka karjeru.

Kopiespaidā viņi visi ir cītīgi strādājuši, atbalstījuši kultūru, cēluši somu pirtis, mehāniskās darbnīcas un skolas, atjaunojuši baznīcas, pieminējuši vēl padomju gados Baumaņu Kārli. Folkloristiem lielākais pārsteigums, ka trīs no viņiem ir vīru vokālā ansambļa "Arāji" dalībnieki: Valdis Andersons, Vidvuds Mangalis, Jānis Brīniņš, ka Juris Žūriņš ir tautas teātra aktieris. Negaidīti Valdis Andersons kopā ar kādu savas kapelas "Ieviņas" dalībnieku sniedza koncertu ar ermoņiku – ieviņa un cītaru. Pēc muzikālās pauzes sākās anekdošu stāstīšanas pēcpusdiena. Vislabākie stāstītāji bija Dzintars Kalniņš, kas jau gadiem ir Latviešu folkloras krātuves teicējs, Ernests Tauriņš, Pēteris Daugins u.c. Aizkustinoši, ka labākās anekdotes bija vienam par otru. Mēs labprāt turpinātu satikties un pierakstīt Limbažu muzeja brīnišķīgā pasākuma dalībniekus.

Māra Vīksna


Pēdējo reizi labots: 08.12.2016 08:45:39