EN in English

Ne viss der ēst, ne viss der runāt. (LFK 1472, 2265)

Latvijas etnogrāfisko ansambļu ieskaņojumi pieejami LFK YouTube kanālā

Etnogrāfiskie ansambļi ir nozīmīga Latvijas tradicionālās mūzikas ainavas daļa. Vairums no tiem ir dibināti padomju varas periodā, sākot ar 20. gadsimta 50. gadu vidu, taču to prototipi pastāvēja jau starpkaru periodā un vēl agrāk. Lai arī etnogrāfiskie ansambļi bija daļa no padomju skatuves kultūras, taču Trešās atmodas laikā – 20. gs. 80. gados – tie kļuva par nozīmīgiem seno tradīciju un tautasdziesmu glabātājiem un nesējiem, to uzstāšanās un koncerti bija daļa no folkloras atdzimšanas kustības un Dziesmotās revolūcijas.

Nesenie Latvijas etnogrāfisko ansambļu ieskaņojumi tika veikti Latviešu folkloras krātuves pētnieka Aigara Lielbārža vadībā laika periodā no 2015. līdz 2018. gadam, sadarbojoties ar Latvijas Nacionālās bibliotēkas skaņu ierakstu studiju. Ieraksti apkopoti LFK kolekcijā “Etnogrāfisko ansambļu ieraksti” (Nr. 2235), kas ietver 24 ansambļu repertuāru no dažādām Kurzemes un Latgales vietām. Ansambļi tika ieskaņoti audio, un ieraksta gaita arī dokumentēta video formātā. Audio ieraksti līdz šim bija klausāmi LFK digitālajā arhīvā garamantas.lv, taču video materiāli nebija pieejami plašākai sabiedrībai. Pateicos Valsts kultūrkapitāla atbalstam, šobrīd daļa no Latvijas etnogrāfisko ansambļu repertuāra ir pieejams arī video formātā LFK Youtube kanālā, ļaujot iepazīt ansambļu dalībniekus un atklājot ansambļu muzikālo bagātību un novadu tautastērpus. Video formātā ir skatāms Alsungas, Baltinavas, Bārtas, Beņislavas, Bozovas, Gudenieku, Jūralnes, Nīcas, Medņevas, Rucavas, Saunas un Rikavas etnogrāfisko ansambļu izpildījums. Tuvākajā nākotnē ir paredzēts izveidot un publicēt arī citu etnogrāfisko ansambļu repertuāru tiešsaistē video formātā.

Tāpat kā padomju okupācijas gados, tā arī mūsdienās ansambļu dalībnieki gan saglabā, kopj un turpina lokālās dziedāšanas un muzicēšanas tradīcijas, iepazīstinot ar tām klausītājus Latvijas novados un pilsētās, gan arī vēsta par latviešu tautas mūzikas bagātību pasaulei.

Attēls. Bārtas etnogrāfiskais ansamblis, 2015. Foto Aigars Lielbārdis.

Pēdējo reizi labots: 04.03.2025 13:42:50