EN in English

Blagai gūvei dīvs rogu nadūd. (LFK 1940, 2680)

Jauna pasaku grāmata un izstāde par pasakām

Pasaku izstāde

13. septembrī plkst. 17.00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Humanitāro un sociālo zinātņu lasītavā (2. stāvā) tiks atklāta izstāde "Pasakas bērnu un pieaugušo pasaulē". Atklāšanā ar priekšlasījumiem uzstāsies LU LFMI Latviešu folkloras krātuves pētnieks Guntis Pakalns un pasaku terapeite Iveta Gēbele. Izstāde būs apskatāma līdz 31. decembrim.

Savukārt plkst. 16.00 LNB korē tiks prezentēta Jāņa Rozes apgādā izdotā grāmata "Latviešu brīnumu pasakas", kuras priekšvārda un komentāru autors ir Guntis Pakalns.

Savā daudzveidībā pasaka ir valdzinoša lasāmviela ne tikai bērnam, bet arī pieaugušam cilvēkam, jo tajā var atrast visu – dzīves gudrību un dažādus cilvēku raksturus, romantiku un ticību labajam. Pasakas palīdz labāk izprast pasaulē notiekošos procesus un bagātina dzīves pieredzi.

Visiem zināmie pasaku karaļi brāļi Grimmi, Š. Pero, V. Haufs, H. K. Andersens un citi ir vākuši, pierakstījuši, pārrakstījuši un sacerējuši pasakas jau pirms vairākiem gadsimtiem, taču tās joprojām tiek lasītas un stāstītas. Kas ir pasaku saknes? Kāpēc pasaku maģija apbur ne tikai bērnus, bet arī mūs, no pasaku mērķauditorijas šķietami izaugušos? Rast atbildi uz šiem un citiem jautājumiem aicinām izstādē, kurā apskatāmi visā pasaulē un Latvijā zināmo pasaku grāmatu agrīnie publicējumi, mūsdienu pasaku izdevumi, pasaku kalendāri, grāmatas par pasaku izmantošanu terapijā, kā arī klausāmpasakas un filmas. Izstādes laikā apmeklētājiem piedāvāsim noklausīties īpaši šai izstādei ierunātas brāļu Grimmu un H. K. Andersena klausāmpasakas, kur galvenajās lomās iejutušies LNB Humanitāro un sociālo zinātņu lasītavas darbinieki.

Izstādes ietvaros, 19. oktobrī plkst. 17.00 notiks stāstnieku vakars ar pasaku stāstnieču Liesmas Lagzdiņas un Initas Šalkovskas dalību.

Izstādes apmeklējuma laikā interesentiem, iepriekš piesakoties, iespēja dzirdēt pasaku pētnieka Gunta Pakalna stāstījumu par latviešu pasaku pirmpublicējumiem un pasaules tautu pasakām.


Iztādes organizēšanu atbalsta Latvijas Republikas Izglītības un zinātnes ministrijas budžeta apakšprogramma 05.04.00 "Krišjāņa Barona Dainu skapis".

Pēdējo reizi labots: 11.09.2017 09:07:47