Dignes Ūdres-Lielbārdes promocijas darba aizstāvēšana
9. decembrī Tartu Universitātē Senāta zālē plkst. 12.00 notiks LU LFMI Latviešu folkloras krātuves pētnieces Dignes Ūdres-Lielbārdes promocijas darba zinātniskā doktora grāda iegūšanai aizstāvēšana. Promocijas darbs “The Latvian Folk Ornament and Mythology Nexus as Revival: Contested Historical Layers, Visualized Ideologies, and Commodified Creativity” (Latviešu tautas ornamenta un mitoloģija saikne kā atjaunotā tradīcija: strīdīgi vēsturiskie slāņi, vizualizētas ideoloģijas un komercializēta jaunrade) veltīts latviskā tautas ornamenta mitoloģiskajai interpretācijai, kas arheoloģiskajā materiālā un tradicionālajā kultūrā balstītām, vizuālajām formām piešķir saturisku jēgu, to saistot ar mitoloģiju un folkloru. Pētījumā analizēta šīs pieejas vēsturiskā attīstība un izpausmes kultūrā un vernakulārajās kultūrpraksēs sākot no 20. gadsimta sākumā līdz pat mūsdienām.
Balstoties lauka pētījuma laikā veiktās intervijās, arhīvu materiālos un publicētos darbos, promocijas pētījumu veido četras publikācijas un tās apkopojoša nodaļa. Apkopojošā nodaļa sniedz padziļinātu ieskatu latviskā tautas ornamenta mitoloģiskās interpretācijas aizsākumos starpkaru perioda Latvijā un tās izveidotāja mākslinieka, dievtura, nacionālisma ideologa un pilskalnu pētnieka Ernesta Brastiņa (1892–1942) intelektuālajā biogrāfijā, kā arī iezīmē promocijas darba teorētiskās nostādnes un ar pētnieka pašrefleksiju saistītus jautājumus.
Promocijas darbs aktualizē folkloristikas teorētisko jautājumu problemātiku to apvienojot ar kolektīvās atmiņas studijām, postkoloniālo teoriju, sociālo kustību un vizualitātes studijām. Katrā no četrām promocijas darba publikācijām padziļināti analizēts kāds no laika periodiem, kad latviskais ornaments bijis cieši saistīts ar tā laika vēsturiskajām un ideoloģiskajām norisēm, vai arī detalizēti pētīts konkrēts vizuāls simbols.
Žurnālā Letonica publicētias raksts “The Symbol of the Morning Star During the Third Awakening in Latvia (1986–1991): From Cultural Opposition to Non-Violent Resistance” analizē Trešās atmodas laika vizualitāti, īpašu uzmanību veltot auseklītim jeb astoņstaru zvaigznei. Publikācija “Ideological Tuning of Latvian Folk Ornament” ir nodaļa apgādā Lexington Books izdotajā grāmatā Folklore and Ethnology in the Soviet Western Borderlands. Socialist in Form, National in Content. Tā sniedz ieskatu mākslinieka un dievtura Jēkaba Bīnes (1895–1955) intelektuālajā biogrāfijā, pievēršoties laika posmam pēc padomju okupācijas, un lūzumam, ko tas rada latviskā ornamenta interpretācijā. Journal of Baltic Studies publicētais raksts “Vernacular Voices and Contested Meanings: Contemporary Uses of the Swastika in Latvia” apskata ugunskrusta (svastikas) lietojumu un ar to saistītos vernakulāros naratīvus mūsdienu Latvijas kultūrā. 2025. gada pavasarī žurnālā Journal of American Folklore klājā nāks raksts “The Nexus of Folk Ornament and Mythology in Latvia: Traditionalization, Commodification, and Spirituality.” Tas pievēršas daudzveidīgājām mitoloģiskā ornamenta izpausmem mūsdienās, ornamenta komercializācijai, kā arī ar mūsdienu garīgumu un ezotēriku saistītu ideju ienākšanai latviešu tradicionālās kultūras interpetācijā.
Promocijas darba teksts pieejams šeit.
Promocijas darba vadītāja ir Tartu Universitātes asociētā profesore Dr. Elo-Hanna Seljamā (Elo-Hanna Seljamaa); oponenti Dr. Frogs (Frog) no Helsinku Universitātes Somijā un Dr. Alesandro Testa (Alessandro Testa) no Kārļa Universitātes Prāgā, Čehijā. Promocijas darba aizstāvēšanai būs iespējams sekot līdzi platformā Zoom.
Zoom saite un vairāk info: https://kultuuriteadused.ut.ee/en/content/digne-udre-lielbarde-will-defend-her-doctoral-thesis-latvian-folk-ornament-and-mythology
Pēdējo reizi labots: 09.12.2024 09:23:23