Daudz laimes, Māra Vīksna!
Folkloristei Mārai Vīksnai – 75. dzimšanas diena. Daudz laimes! Un jau drīz (1. aprīlī) atzīmēsim 55 darba gadus, ko viņa veltījusi Latviešu folkloras krātuvei. Dubultos svētkus ieskandinām, publicējot LU LFMI kolēģu sveicienus. Bet tie nav visi, būs vēl daudzi, daudzi citi – klātienē un internetā.
Par Dr. philol. h. c. Māras Vīksnas bagāto profesionālo mūžu var lasīt LU LFMI tiešsaistes resursos un žurnālā “Letonica” – Nr. 1(3), kur publicēts Jāzepa Rudzīša raksts “Folklora – dzīves aicinājums”, Nr. 19 un Nr. 39, kurā arī pētnieces dzīvesstāsta intervijas fragmenti.
Māra ir mana pirmā satikšanās ar institūtu 1996. gada Barondienā, Māra ir krātuves seja daudzām paaudzēm, Mārai ir zaļganbrūnākās acis ar viedumu, sirsnību un mazu velniņu! Spīguļo, Māra! (Eva Eglāja-Kristsone)
Labestīgā un atbalstošā Māra, Tu šķieti kā visuredzoša bite, kas redz cauri tuvumā un kopskatā. Satikta institūtā vai ārpus tā, ar skatu vien liec apstāties un iztaisnoties, un apdomāt, vai, tā teikt, mūsu katra gaitas un mūžs kam lieti der. Mīļi sumināta! (Jānis Oga)
Māra! Lasītavas aizmugurē mūsu sarunas vienmēr aizved kaut kur, kur neesam bijuši. Atcerēšanās kā tālāk virzīšanās. Un, ja apmaldās krātuvē, tad Tu vienmēr atrodi! Jauksveicieni dzimšanas dienā! (Krišs Grunte)
Krātuvē kad ilgi maldies,
Kam tu saki lielo paldies?
Kurā plauktā krājums bija –
Māra manim pasacīja.
*
Ozola galds, kam gadsimta elpa
Nu Gaismas pilī, kur jauna tam telpa.
Pie galda šī lepni strādā
Kolēģe mūsu, Māra kam vārdā.
Kaut mašīna burtus vairs lentē nesit,
Gadi raženi pie galda šī rit.
(autors nezināms, iesniedzējs Nils Graustiņš)
Latviešu folkloras krātuvē kopš dibināšanas vienmēr ir bijis viens cilvēks, kas vispilnīgāk pārzina folkloras arhīva bagātības un nes tālāk tā izpētes tradīcijas. Māra Vīksna ir smagi strādājusi, lai varētu uzņemties šo misiju. Ļoti iespējams, ka viņa ir pēdējā šajā īpašo cilvēku ķēdē. (Guntis Pakalns)
Māra ir mana kolēģe nu jau 53 gadus un 5 mēnešus (no 1970. gada 16. oktobra). Mani vienmēr ir priecējusi un iedvesmojusiMāras darba mīlestībagan zinātniskā pētniecībā, gan tīri ikdienas praktisko rūpju jomā. Es teiktu – viens kārtīgs darbarūķis! Vēlējums: esi vienmēr saules stariņš, tikai reti mākonītis! (Elga Melne)
Sirsnīgi sveicieni Dainu skapja atslēgu glabātājai! (Una Smilgaine)
Vienmēr jāatceras slepenie gājieni Zinātņu akadēmijā, kas aiz slēgtām dzelzs durvīm noveda pie Dainu skapja. Sveicu! (Benedikts Kalnačs)
Kļūstot par LFK darbinieku, Māru iepazinu kā LFK dievību, kura bija slepeno LFK reģistru pārzinātāja, Zaļā dzelzs skapja atslēgu glabātāja un sventājnieku aizbildne. Veselību un možu garu! (Aigars Lielbārdis)
Lai ko es būtu pētījis LFK krājumā, Māra Vīksna katru reizi mani pārsteidz ar kādu nezināmu faktu, sakarību vai metadatos paslēpušos radurakstu. (Toms Ķencis)
Māra ir kā neformāla personu un notikumu enciklopēdija. Jautā par jebkuru cilvēku, kam bijusi kaut netieša saikne ar folkloru, Mārai būs kāds interesants stāsts, ko pastāstīt! (Gatis Ozoliņš)
Māra, mūsu kopīgās pieredzes topā man ir dzērveņošana Kangaru kalnos (baltais stārķis), Rāksalas purvā (odze) un Olaines kūdras laukos. Kaut kas notika arī Ropažos. Bija pavasaris – kartupeļu stādīšana? Juris piedāvāja murķeļu novārījumu vīramātei. :) Sumināta no sirds! (Dace Bula)
Atceries, cik pamatīgi izsmējāmies, atradušas Vecpiebalgas tīruma malā elektrības stabu ar uzrakstu: “Nekāp! Nositīs!” Ceļabiedrene Beatrise (Beatrise Reidzāne)
Pirmajā tikšanās reizē Māra mani apgaismoja, ka man ir radinieks folklorists Heronims Tihovskis! (Ieva Vīvere)
Māra, Tu atvēri mums, studentiem, durvis ne vien uz Latviešu folkloras krātuves arhīvu, bet arī brīnumainu pasauli, kurā gadu gadiem pētnieki darījuši neaptverami svarīgu darbu! Lai arī šodien šķiet, ka pirmo iespaidu burvības putekļi palikuši blāvāki, Tavas lomas nozīmība mūsu ceļa sākumā – ne par kripatu! Paldies! Ar sirsnīgiem sveicieniem – Elvīra (Elvīra Žvarte)
Pirmā folkloras vienība, ko Māra Vīksna man kā studentei un jaunai krātuves darbiniecei cēla priekšā, bija: “Darbs nav zaķis – neaizbēgs.” (Rita Grīnvalde)
Par Māru es iedomājos katru dienu tajā brīdī, kad no saldētavas izvelku dzelteno klucīti, ko izkausēt tējā. Esam pazīstamas ceturtdaļgadsimtu, un šajā laikā no sirds esmu Mārai pateicīga ne tikai par spēcinošajām pudelēm, bet jo sevišķi par viedajiem padomiem, kurus viņa nesavtīgi nav liegusi neskaitāmas reizes, kad nu vien ievajadzējies. (Sanita Reinsone)
Viens no maniem pirmajiem uzdevumiem, ienākot Latviešu folkloras krātuvē, bija izveidot “Garamantu” profilu par godu Tavai jubilejai (kādai citai, ne šai). Bija patiess prieks iepazīt Mārītes aizraujošo pētniecisko pagātni un sastatīt to kopā ar Māru, ko iepazinu kā jauna kolēģe. Tu vienmēr esi dalījusies ar padomiem un pārdomām, un lieliskiem gardumiem svētku dienās! Mīļš paldies un prieks pazīt! (Ilze Ļaksa-Timinska)
Ar Māru tā riktīgāk iepazinos Draudziņas ģimnāzijas baseinā, kur “treknajos” gados mūsu institūtam bija savs peldceliņš kādā no darba dienu vakariem. Un pēc tam dažādos sastāvos ģimeni esmu sūtījusi ekskursijā pie Dainu skapja. Tāda man fundamentāli lietišķa folklora kopā ar foršo Māru! Lai veselība! (Dita Jonīte)
Māra, pirms 20 gadiem ap šo laiku Tu man, dāvinot žurnālu, rakstīji novēlējumu: “Lai daudz aizraujošu pētījumu!” Ļauj šodien to novēlēt pretī Tev pašai, tiekot vaļā no “vecuma, slimības un bērēm” (akadēmiskā izdevuma “Latviešu tautasdziesmas” beigu sējumā) un kļūstot par brīvu cilvēku. (Ginta Pērle-Sīle)
Augstas laimes dzimšanas dienā, Māra! Prieks, ka mūsu senjoru pulciņš vairojas! (Arnolds Klotiņš)
Mīļā Māra, daudz baltu dieniņu! (Digne Ūdre)
Māra, paldies par katru silto un uzmundrinošo smaidu lasītavas sienās! Mīļi sveicu svētkos! (Dārta Letīcija Slavika)
Māra Vīksna Latvijas Zinātņu akadēmijas izbraukuma sēdē Mālpilī 2013. gada 29. augustā. Foto: Rita Grīnvalde
Pēdējo reizi labots: 22.03.2024 08:16:07