Bieriņu stāstu vakars
Svelmainā 27. jūnija pēcpusdienā neliela LU LFMI Latviešu folkloras krātuves pētnieku grupa folklorista Gata Ozoliņa vadībā devās uz savdabīgu un līdz šim maz iepazītu Pārdaugavas daļu – Bieriņiem. Galvaspilsētas dienvidrietumu apkaime veidojusies 19. gadsimta otrajā pusē ap kādreizējo Bieriņu muižu. Mārupītes krastos daba un kultūra draudzīgi sadzīvo līdzās: te atrodas tēlnieka Induļa Rankas veidotais akmens skulptūru dārzs, pilsētvidē brīvi apskatāmi Igora Dobičina un citu tēlnieku darbi, starp mazajām ieliņām un privātmājām ir daudz koku un putnu, Codes ielā pagaidām vēl apskatāma Šēnberģu muižiņa, savukārt Budas muiža Pampāļu ielā priecē ar koka pūķi, Budas skulptūru un citiem ekstravagantiem mākslas darbiem.
Bieriņos mīt radoši un uzņēmīgi cilvēki, savas apkaimes patrioti, kas novērtē iespēju dzīvot vienā no zaļākajām Rīgas apkaimēm. Folkloristus pa vietējām takām un ielām pavadīja bērnu grāmatu grafiķe Agija Staka. Ar viņas laipnu palīdzību pētniekiem bija iespēja paviesoties pie dramaturģes Leldes Stumbres, ielūkoties tēlnieka Donāta Mockus darbnīcā un aprunāties ar Latvijas motosporta leģendu Aleksandru Briedi. Izskanēja stāsti par dažādiem laikiem Bieriņos – no nelaimīgā barona fon Rautenfelda līdz mūsdienu infrastruktūras projektiem. Teicēji dalījās gan pašu pieredzētajā, gan no citiem dzirdētajos vēstījumos par padomju represijām, par Dižgrāvja tuvumā nogrimušo Otrā pasaules kara tanku, par savējo iekļūšanu latviešu kino un Dagnijas Zigmontes stāstos, paužot viedokli arī par to, kā Bieriņi attīstās pašlaik, kad kādreiz plašie zemes gabali ar augļu un sakņu dārziem aizvien vairāk sadrumstalojas atsevišķos īpašumos un apaug ar modernām jaunbūvēm. Ieskaņotie stāstījumi glabāsies Latviešu folkloras krātuves kolekcijā "Pārdaugavas stāsti". Paldies visiem stāstu vakarā sastaptajiem Bieriņu ļaudīm!
Rīgas kultūrvides izpēte noris projektā Nr. lzp-2020/1-0096 "Pieredze pilsētā: naratīvi, atmiņas, vietas mantojums", ko ar Latvijas Zinātnes padomes atbalstu īsteno LU LFMI Latviešu folkloras krātuves pētnieki. Projekta mērķis ir dokumentēt un interpretēt iedzīvotāju stāstījumus par pilsētu – aptverot gan mūsdienu kultūras prakses, gan vēstures norises Pārdaugavā. Izmantojot diferencētu metodoloģisko pieeju, folkloristi izzina Rīgas urbāno mantojumu.
Sēdošais Buda – koka skulptūra Bieriņos, Budas muižas parkā. Foto: Rita Grīnvalde
Pēdējo reizi labots: 29.06.2022 11:29:41