EN in English

Tev prāts kā slotas kāts. (LFK 918, 125)

Attīrīti valču ieraksti

Šogad LNB digitalizācijas speciālists Juris Lubējs veica rūpīgu darbu, attīrot Latviešu folkloras krātuves digitalizētos valču ierakstus no trokšņiem. Attīrītie ieraksti ir publicēti līdzās oriģinālajiem digitalizētajiem ierakstiem. Te piemērs – teiktā dziesma no Dunikas, ko dzied Anna Tamuža, 1927. gada ieraksts: http://garamantas.lv/lv/record/364790.

Jura Lubēja stāsts par ierakstu attīrīšanas gaitu:

“Kad man piedāvāja attīrīt digitalizētās vaska valces, devu savu piekrišanu, jo esmu pieradis strādāt ar trokšņainiem ierakstiem, digitalizējot un attīrot vēsturiskās skaņuplates. Tomēr, iepazīstoties ar digitalizēto materiālu tuvāk, sapratu, ka uzdevums nebūt nav tik vienkāršs. Atklājums, ka vienā daļā valču ierakstu ir pārsvarā troksnis, bet skaņa ir fonā, darīja bažīgu, jo te nevarēja runāt par skaņas attīrīšanu, bet gan par skaņas izvilināšanu no trokšņa.

Mūsdienu standarta skaņas attīrīšanas programmas, protams, spēj atrisināt daudzus sarežģītus gadījumus, tomēr šādiem trokšņainiem ierakstiem tās nav paredzētas. Līdz ar to, lai piekļūtu ļoti vājai un klusai skaņai, bija jāpielieto programmas, kas pa slāņiem pakāpeniski atbrīvo šo skaņu no trokšņa. Līdzīgi, kā restaurējot mēbeles, no koka detaļām vispirms notīra putekļus, tad nomazgā, tad attīra no vecās krāsas, kamēr tiek līdz koka virsmai, tā arī darbs ar valcēm noritēja vairākos etapos. Pie tam, visām darbībām bija jābūt saudzīgām, jo, noņemot kārtējo trokšņu slāni, mūs interesējošā skaņa nedaudz zaudēja no sava sākotnējā skanējuma. Šeit bija jāatrod kompromiss, cik dziļi veikt attīrīšanu no trokšņiem, lai skaņu pārāk nedegradētu.

Problēma vēl bija tajā apstāklī, ka bieži vien troksnis neatradās atsevišķi no skaņas, bet bija pārklājies pār skaņu visā skaņas spektra platumā, līdzīgi kā bērns būtu sašvīkājis kādu attēlu. Lai ieraudzītu, cik dziļi skaņa ir “sašvīkāta”, talkā nāk programma, kurā grafiski attēlojas skaņas spektrogramma. Un tā, apvienojot dzirdi ar redzi, var virzīties skaņas tīrības virzienā. Šajā programmā, paralēli fona troksnim, šņākoņai, dažādiem sprakšķiem vizuāli var ieraudzīt arī fonogrāfa mehānisma trokšņus, dažādas nevēlamas blakusskaņas utt., kuras var tikt dzēstas automātiski vai manuāli kā apstrādājot bildes fotošopā – ar iezīmēšanu. Tādā veidā, virzoties soli pa solim, sekundi pēc sekundes, tika pārbaudīts un pielabots viss ieraksts. Tas prasīja daudz laika, un, ja gadījās aizrauties, pāris desmit sekunžu ieraksts varēja paņemt pat stundu. Darba gaitā pašam bija jāmeklē ceļi, kā pielietot programmu rīkus, jo nekur jau nav instrukcijas, kā attīrīt valču ierakstus. Jādomā, ka nākotnē tiks izstrādātas vēl gudrākas programmas, kas ļaus šāda veida ierakstus attīrīt daudz efektīvāk un pilnīgi atdzīvināt šos senos valču iedziedājumus.”

Shape, arrow Description automatically generated

Projekts “Daudzveidīga tradicionālās kultūras satura nodrošinājums digitālajā vidē” tiek īstenots ar VKKF mērķprogrammas “KultūrELPA” atbalstu.


Pēdējo reizi labots: 29.12.2021 09:23:43