Grāmata par Dainu skapi

Klajā nākusi jaunās sērijas „LFK krājums” pirmā grāmata „No Dainu skapja līdz „Latvju dainām”” (Rīga: LU Literatūras, folkloras un mākslas institūts, 2015. 368 lpp.). Sērija iepazīstinās plašāku sabiedrību ar LU LFMI Latviešu folkloras krātuvē rodamajām folkloras kolekcijām.  … Lasīt tālāk…

Vācijā pabeigta “Pasaku enciklopēdija” – ko tas nozīmē latviešu folkloristikai?

2015. gada 25. un 26. oktobrī Vācijas pilsētā Getingenē notika konference “Homo narrans. Der Mensch und seine Welt in Erzählungen”. Tā bija veltīta pasaulē lielākās pasaku enciklopēdijas pabeigšanai. Kā vienīgais tās šķirkļu autors no Latvijas uz to bija ielūgts arī šo rindiņu rakstītājs.

Enzyklopädie des Märchens“ (tālāk saīsināts: EM) 15 sējumos ir gandrīz 4000 šķirkļu, ko 40 gadu laikā sarakstījuši ap 800 autoru no 60 valstīm.  Nupat iznācis pēdējais sējums, kurā ir katalogi, kas palīdz orientēties iepriekšējos sējumos un pasaku tipu un motīvu numerācijā. EM ir pilnīgākais informācijas avots par paveikto pasaku pētniecībā no vēsturiski salīdzinošās pētniecības viedokļa. Šķirkļi veltīti katram pasaku tipam, parādot tā vēsturi vismaz Eiropas mērogā, visiem nozīmīgākajiem pasaku motīviem, tēliem un stila īpatnībām, pētniecības teorijām un metodēm, cilvēkiem, kas saistīti ar pasaku publicēšanu un izpēti, ir apkopojošie šķirkļi par nacionālo un reģionālo pētniecību utt. Cik zināms, Latvijā vienīgais publiski pieejamais EM eksemplārs atrodas LNB Humanitāro un sociālo zinātņu lasītavas folkloristikas plauktā. Par EM informācijas blīvumu liecina kaut vai tas, ka šķirklim par latviešu pasakām atvēlētas vien nepilnas četras lappuses, bet šeit aprakstītajiem latviešu pasaku vācējiem un pētniekiem (A. Lerhis-Puškaitis, P. Šmits, A. Medne un K. Arājs) – tikai viena vai pusotra sleja.  … Lasīt tālāk…

Krišjāņa Barona konference 2015: foto

Noslēgusies Krišjāņa Barona konference - “Dainu skapis: no zinātniskas kartotēkas līdz kultūras simbolam”. Šogad tā bija veltīta Dainu skapja 135 gadu jubilejai, „Latvju dainu” publicēšanas simtgadei (1894–1915) un Krišjāņa Barona 180. dzimšanas dienai.

2. novembrī atklāta grafiķa Daiņa Rožkalna izstāde “Līdzības. Ilustrācijas akadēmiskajam tautasdziesmu izdevumam”. Tā apskatāma līdz 31. decembrim LNB -1. stāvā.

Konferences ietvaros prezentēta Dr. habil. philol. Beatrises Reidzānes zinātniskā monogrāfija “Latviešu tautasdziesmu semantika. Dabas tēli tautasdziesmās”. 

Piedāvājam ieskatu šajos notikumos. Lasīt tālāk…

Krišjāņa Barona konference 2015

2. un 3. novembrī Latvijas Nacionālās bibliotēkas Konferenču centrā (-1. stāvā) notiks Krišjāņa Barona konference - “Dainu skapis: no zinātniskas kartotēkas līdz kultūras simbolam”. Šogad tā veltīta Dainu skapja 135 gadu jubilejai, „Latvju dainu” publicēšanas simtgadei (1894–1915) un Krišjāņa Barona 180. dzimšanas dienai.

Šajās dienās LFK lasītava – slēgta.

Konferences programma (skatīt šeit).   … Lasīt tālāk…

Izstādes un grāmatas par Baltijas bēgļiem atklāšana: foto

Šodien LNB 3. stāvā  atklāta izstāde „Pāri Baltijas jūrai: 1944–1945” un prezentēts albums „Baltijas bēgļi Gotlandē Dāvida Holmerta fotogrāfijās: 1944–1945”. Albums izdots sadarbojoties Latvijas Universitātes (LU) Filozofijas un socioloģijas institūtam, LU Literatūras, folkloras un mākslas institūtam un Latvijas Mutvārdu vēstures pētnieku asociācijai “Dzīvesstāsts”.

Lasīt tālāk…

UNESCO nedēļa 2015

UNESCO nedēļa 2015

12.–18. oktobrī jau piekto reizi Latvijā noritēs UNESCO nedēļa, lai atzīmētu mūsu valsts pievienošanos pasaules lielākajai izglītības, zinātnes un kultūras organizācijai UNESCO, kam šogad aprit 70. gadadiena. UNESCO Latvijas Nacionālā komisija (LNK) šajā gadā aicina stiprināt gan individuālu cilvēku, gan institūciju savstarpēju sadarbību Latvijas vērtību stiprināšanā un vietējā mantojuma izcelšanā, uzsverot, ka mantojuma kopšana un saglabāšana nākamajām paaudzēm ir viens no pamatbalstiem sabiedrības ilgtspējīgai attīstībai.

Lasīt tālāk…

Albuma „Baltijas bēgļi Gotlandē Dāvida Holmerta fotogrāfijās: 1944–1945” prezentācija

15. oktobrī plkst. 15:00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas (Mūkusalas ielā 3) 3. stāvā notiks izstādes „Pāri Baltijas jūrai: 1944–1945” atklāšana un albuma „Baltijas bēgļi Gotlandē Dāvida Holmerta fotogrāfijās: 1944–1945” prezentācija. Latvijas Universitātes (LU) Filozofijas un socioloģijas institūta, LU Literatūras, folkloras un mākslas institūta un Latvijas Mutvārdu vēstures pētnieku asociācijas “Dzīvesstāsts” izdotais albums aicina caur fotoliecībām atgriezties 70 gadu senā pagātnē un atcerēties Otrā pasaules kara Baltijas bēgļus, izgaismojot „baltos plankumus” pagātnē.

Lasīt tālāk…

Zinātnieku nakts 2015: foto

IMG_0219

25. septembrī norisinājās ikgadējā Zinātnieku nakts, kurā piedalījās arī Latviešu folkloras krātuve un institūta Literatūras nodaļas kolēģi. Vakara notikumos iesaistījās gan sākumskolas skolēni, gan vidusskolēni, gan studenti un pieaugušie. Zinātnieku nakts apmeklētājiem bija iespēja – izmēģināt savas iemaņas tautasdziesmu kārtošanā, spēkoties ar Gunti Pakalnu anekdošu stāstīšanā, noklausīties Alda Pūteļa lekciju par latviešu dievībām, piedalīties dzejas meistarklasēs, kā arī atšifrēt rokrakstus LFK digitālajā arhīvā garamantas.lv.

Lasīt tālāk…

Zinātnieku nakts 2015 „Gaisma”

ZN_NAKTS

Aicinām piedalīties Zinātnieku nakts aktivitātēs Latviešu folkloras krātuves lasītavā un līdzās Dainu skapim (Latvijas Nacionālajā bibliotēkā, Mūkusalas ielā 3, 5. stāvā). 

Vakara gaitā:

Meistarklase „Apgaismības laikmeta dzeja”: iespēja izkopt prasmes 18. gadsimta strofās un atskaņu mākslā, pastorāles, idillēs un bukolikās (vada dzejnieks un literatūrzinātnieks Kārlis Vērdiņš)

Viktorīna „Gaismas spēles”: literatūra, teātris un citas mākslas no Vecā Stendera līdz mūsu dienām

Gaismas dainu darbnīca: dabas un mitoloģisko dziesmu cikls; Saule, Mēness, Austra, Auseklis un Ūsiņš latviešu tautasdziesmās

Senu folkloras pierakstu gaismā celšana: iespēja atrast, atšifrēt un aprakstīt garamantas Latviešu folkloras krātuves digitālajā arhīvā www.garamantas.lv

Plkst. 17:30, 18:30 un 19:30

Gaišu un tumšu anekdošu turnīrs: iespēja klausīties, smieties un spēkoties ar folkloristu Gunti Pakalnu

Plkst. 18:00 un 19:00

Priekšlasījums ar īsfilmu „Gaismas dievu atnākšana – kā latvieši meklēja savus dievus”(folkloras un mitoloģijas pētnieks Aldis Pūtelis)

Lasīt tālāk…

“Gudenieku suitiem” – 50

suiti_2015_102

2015. gada 12. septembrī etnogrāfiskais ansamblis “Gudenieku suiti” svinēja 50. dzimšanas dienu. Pasākumā Gudenieku pagasta kultūras namā Latviešu folkloras krātuvi pārstāvēja Aldis Pūtelis un Guntis Pakalns.

Vai Latvijā vēl ir kāds etnogrāfiskais ansamblis, kuram visus 50 gadus bijusi viena un tā pati vadītāja? Lidija Jansone nesen nosvinēja savu 75. jubileju. Kā visiem zināms vēlreiz netika pārstāstīts stāsts par jauno skolotāju, kas darba pirmajā nedēļā tika iecelta par kultūras darba organizatori, un viņai tika uzdots septembra beigās sarīkot Darba svētkus. Bet ciemā nebija ne ansambļa, ne deju kolektīva. Lidija it kā nejauši sastapa sievas, kas prata senās dziesmas, pārzināja tautastērpu gatavošanas un burdona dziedāšanas tradīcijas… Dažas pat atcerējās, kā 1924. gadā Rīgā dziedāja Skolotāju institūtā pie Luda Bērziņa (Kurzemnieks, 14.9.2015, 5. lpp.).

Lasīt tālāk…

Augusta Bīlenšteina mazmazdēla Gotfrīda Bīlenšteina viesošanās LFK

20150904_101341a

4. septembrī Latviešu folkloras krātuvē viesojās pirmā letonista (etnogrāfa, folklorista, valodnieka, vēsturnieka un teologa) Augusta Bīlenšteina (Bielenstein 1826 -1907) mazmazdēls Gotfrīds Bīlenšteins.

Viņa vecvectēva Augusta ģimenē lieli izauga pieci dēli un viena meita – Marta. Trīs dēli bija mācītāji, viens gleznotājs un viens arhitekts. Mācītāja Valtera, kurš kalpoja Mežotnes draudzē, dēls Volfgangs arī mācītājs, viņa meita Elizabete pagaidām pēdējā mācītāja piektajā paaudzē nu jau 210 gadu robežās Bīlenšteinu lielģimenē. Viņas vienīgais brālis Gotfrīds neturpināja ģimenes tradīciju un apguva keramiķa specialitāti meistara kategorijā, kuram ir tiesības būt arī skolotājam un kuram jau 12 gadu darba pieredze sociālās aprūpes sistēmā Vācijā.

Lasīt tālāk…

LFK jūlijā, augustā

Cien. apmeklētāji!

Vasarā – jūlijā un augustā – LFK lasītava būs slēgta. Ja nepieciešams veikt pētniecisko darbu, lūdzam iepriekš pieteikties pa
e-pastu lfk@lulfmi.lv.

Labi atpūsties!

LFK folkloristi

LFK ekspedicija

Foto no LFK arhīva: Folkloristu XII zinātniskā ekspedīcija Ludzā

 

Notiks starptautisks pētniecības seminārs “Nemateriālais kultūras mantojums: nacionālās un subjektīvās tiesības”

29. jūnijā Rīgā, Latvijas Kultūras akadēmijas “Zirgu pasta” ēkā, Dzirnavu ielā 46, noritēs starptautisks pētniecības seminārs “Nemateriālais kultūras mantojums: nacionālās un subjektīvās tiesības”. Tas būs veltīts Eiropā un citos pasaules reģionos aktuāliem nemateriālā kultūras mantojuma tiesību jautājumiem un pulcēs starptautiski atzītus zinātniekus un jaunos pētniekus no Francijas, Lielbritānijas, Irānas, Igaunijas un Latvijas. Pētniecības semināra intereses lokā būs nemateriālā kultūras mantojuma tiesību saiknes ar citām tiesību jomām – cilvēktiesībām, intelektuālā īpašuma tiesībām, vides tiesībām un kultūras mantojuma tiesībām.

Lasīt tālāk…

Ekspedīcija Sibīrijas latviešu ciemos

No 27. maija līdz 12. jūnijam notika LU LFMI Latviešu folkloras krātuves un muzeja un pētniecības centra “Latvieši pasaulē” pētnieku kopīgi rīkota zinātniska ekspedīcija uz latviešu ciemiem Sibīrijā. Latviešu folkloras krātuves pētnieki Sandis Laime un Aigars Lielbārdis un “Latvieši pasaulē” pētnieces Ieva Vītola un Brigita Tamuža pabija un veica lauka pētījumu Sibīrijas latviešu ciemos – Timofejevkā (Novosibirskas apgabalā), Suhonojā (Krasnojarskas apgabalā) un Lejas Bulānā (Krasnojarskas apgabalā).

Lasīt tālāk…

Iznācis latviešu valodas izlokšņu izdevums

Izloksnu disks

Izdevniecībā “Upe tuviem un tāliem” sadarbībā ar Latvijas Universitātes Humanitāro zinātņu fakultāti, LU Literatūras, folkloras un mākslas institūtu, LU Filozofijas un socioloģijas institūtu un citiem dialektoloģijas speciālistiem izdots un šodien LNB prezentēts latviešu valodas izlokšņu audio paraugu izdevums.

Trīs kompaktdiskos apkopotas teju simts latviešu valodas izloksnes. Audio materiālu papildina grāmatiņa, kurā skaidrotas izlokšņu īpatnības.

Darbs veltīts latviešu dialektoloģes Martas Rudzītes (1924.-1996.) piemiņai.

 

LFK digitālais arhīvs – garamantas.lv

garamantas.lv

Latviešu folkloras krātuves digitālais arhīvs www.garamantas.lv ir folkloras pētniekiem un interesentiem noderīga interneta platforma. Digitālajā arhīvā tiešsaistē ir pieejami un ērti izmantojami LFK glabātie materiāli – manuskriptu kolekcijas, attēli, audio un video ieraksti. Ar laiku plānots to papildināt arī ar citām vērtīgām folkloras materiālu kolekcijām.

LFK digitālais arhīvs izmantojams bez maksas. Jebkuram ir dota iespēja ne tikai lasīt, skatīties un klausīties tautasdziesmas, teikas, pasakas u. c. žanrus, bet arī iepazīt folkloras materiālu kolekcijas kā unikālu vērtību, ko pierakstījuši, apkopojuši un LFK iesūtījuši Latvijas kultūrvēsturē nozīmīgas personas, daudzas Latvijas skolas, augstskolas un citas organizācijas.

Latviešu folkloras krātuve aicina ikvienu piedalīties LFK digitālā satura pilnveidošanā: palīdzot atšifrēt manuskriptus, lai tajos rakstīto varētu automātiski meklēt, un tulkojot tos citās valodās, atpazīstot un precizējot fotogrāfijās redzamos cilvēkus un vietas, palīdzot noskaidrot folkloras pierakstītāju un teicēju personības, un arī iesūtīt savus folkloras materiālus.

Etnogrāfisko ansambļu ieraksti

Beņislavas etnogrāfiskais ansamblis

Beņislavas etnogrāfiskais ansamblis

Medņevas etnogrāfiskais ansamblis

Medņevas etnogrāfiskais ansamblis

LU LFMI Latviešu fokloras krātuve pētnieka Aigara Lielbārža vadībā uzsākusi Latvijas etnogrāfisko ansambļu repertuāru ieskaņošanu. Plānots dokumentēt visu kultūrvēsturisko novadu tautas mūziku – pavisam 29 ansambļu repertuāru. Maijā krātuvē viesojās Latgales dziedātāji. 25. maijā Latvijas Nacionālās bibliotēkas Mākslas un mūzikas centra skaņu ierakstu studijā tika ieskaņots Beņislavas etnogrāfiskā ansambļa dziesmu pūrs, savukārt 26. maijā muzicēja Medņevas etnogrāfiskais ansamblis. Ieskaņojumi būs pieejami Latviešu folkloras krātuves digitālajā arhīvā www.garamantas.lv.

Lasīt tālāk…

Aicinājums pieteikt referātus Krišjāņa Barona konferencei 2015

Dainu skapis. Foto: Andris Jaudzems

Latviešu folkloras krātuve aicina pieteikt referātus Krišjāņa Barona konferencei „Dainu skapis: no zinātniskas kartotēkas līdz kultūras simbolam”, kas notiks 2015. gada 30. oktobrī. Konference šogad veltīta Dainu skapja 135 gadu jubilejai, „Latvju dainu” publicēšanas simtgadei (1894–1915) un Krišjāņa Barona 180. dzimšanas dienai.

Jau kopš savas pastāvēšanas sākuma Dainu skapis kā Krišjāņa Barona zinātniskā darba kvintesence, tautasdziesmu tradīcijas un pēcāk arī visas latviešu kultūras simbols ir bijis neatņemama zinātnes un kultūras diskursu sastāvdaļa. Referenti aicināti pievērsties Dainu skapja, „Latvju dainu” un tautasdziesmu interpretācijām Latvijas kultūrtelpā, iekļaujoties trīs galvenajos tēmu lokos:

 • Dainu skapja un „Latvju dainu” vēsture, ar to saistītās personības;
 • Dainu skapis un „Latvju dainas” zinātniskajās debatēs – par tautasdziesmām kā humanitāro zinātņu pētījumu avotu; par tautasdziesmu kārtošanas un publicēšanas principiem, kā arī tautasdziesmu tekstu literārās interpretācijas tradīciju: attiecībām starp mutvārdu un rakstītu tekstu, tekstu un melodiju; par tautasdziesmu „viltojumiem” un tautasdziesmām kā „nacionālu” žanru pagātnes un mūsdienu folkloristikā; par ideoloģiskām manipulācijām un publiskiem stereotipiem, saistītiem ar Krišjāņa Barona darbību, Dainu skapi un tautasdziesmām; par „elektroniskā” Dainu skapja tapšanu un pielietojamību pētniecībā u. c.;
 • Dainu skapja un tautasdziesmu interpretācijas pedagoģijā (skolu un augstskolu mācību programmās, folkloras vākšanas praksēs u. c.) un profesionālajā mākslā – literatūrā, glezniecībā, mūzikā, kino.

Referātu pieteikumi līdz ar īsu kopsavilkumu (3–5 teikumi), kā arī ziņām par autoru (vārds, uzvārds, institūcija, kontaktinformācija) sūtāmi Baibai Krogzemei-Mosgordai (baiba.krogzeme@lulfmi.lv) līdz š. g. 18. maijam. Tālrunis uzziņām: 67228632. … Lasīt tālāk…

Folkloristi Valkā: foto

17. aprīlī Valkas novada centrālajā bibliotēkā viesojās LFK digitālā arhīva  darba grupa – Sanita Reinsone, Digne Ūdre, Aigars Lielbārdis, Kristīne Pokratniece, Justīne Jaudzema, Elvīra Žvarte un Elīna Gailīte. Folkloristi klātesošos iepazīstināja ar Valkas apriņķa folkloras materiāliem un to pieejamību digitālajā arhīvā www.garamantas.lv. Tuvāk tika aplūkotas vairākas Ziemeļvidzemes folkloras kolekcijas:  Valkas 1. un 2. pamatskolas, Veckārķu pamatskolas, Ērģemes 1. pakāpes pamatskolas, Mēru 6-klašu pamatskolas vākums u. c. Interesi raisīja arī 1967. gadā folkloras ekspedīcijās uzņemto fotoattēlu un video demonstrācija. Paldies valcēniešiem par viesmīlību un uzmanību!

Foto: Elīna Gailīte … Lasīt tālāk…

Seminārs par mazākumtautību folkloru: foto

10. aprīlī LNB ēkas korē norisa LFK seminārs „Mazākumtautību folkloras kolekcijas Latviešu folkloras krātuvē”, kurā piedalījās folkloras pētnieki, mazākumtautību pārstāvji un citi interesenti. LFK digitālā arhīva vadītāja Sanita Reinsone iepazīstināja ar Latvijas krievu, baltkrievu, vācu, čigānu, ebreju folkloru un to pieejamību digitālajā arhīvā www.garamantas.lv

Lasīt tālāk…

Seminārs par mazākumtautību folkloras kolekcijām LFK

10. aprīlī plkst. 14:00 gaidāms seminārs „Mazākumtautību folkloras kolekcijas Latviešu folkloras krātuvē”, kas notiks Gaismas pils 11. stāvā (LNB, Mūkusalas ielā 3). Vēlamies iepazīstināt ar īpašām kolekcijām – Latvijas krievu, baltkrievu, vācu, čigānu, ebreju un citu tautu folkloras vākumiem un to pieejamību digitālajā arhīvā www.garamantas.lv, kā arī sekmēt folkloras pētnieku un mazākumtautību pārstāvju sadarbību.

Programmā:

Par nemateriālo kultūras mantojumu, kultūru daudzveidību un sabiedrības integrāciju: Dace Bula, LU Literatūras, folkloras un mākslas institūta direktore; Solvita Vēvere, LR KM Sabiedrības integrācijas departamenta direktore; Baiba Moļņika, UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas ģenerālsekretāra p. i.; Rita Treija, LU LFMI Latviešu folkloras krātuves vadītāja

Mazākumtautību folkloras kolekcijas LFK digitālajā arhīvā: Sanita Reinsone, LU LFMI Latviešu folkloras krātuves pētniece

Pārrunas un ierosmes

Interesentus aicinām apstiprināt dalību seminārā: lfk@lulfmi.lv

LFK_seminars1_PPT

Lasīt tālāk…

„Satiec savu meistaru! 2015”

MEISTARU_pilns_logo_ar_textMarta beigās visā Latvijā norisināsies pasākums „Satiec savu meistaru! 2015”. Vairāk nekā 170 vietās ciemos gaidīs stāstnieki, teicēji, muzikanti, tautas lietišķās mākslas meistari un folkloras pētnieki.„Satiec savu meistaru!” ir 2009. gadā aizsāktās Tradicionālo prasmju skolas turpinājums, kas iekļauts kopīgā Eiropas projektā „Eiropas amatu prasmju dienas”. Līdzīgi pasākumi, kur tradicionāloprasmju zinātāji uzņem pie sevis mācekļus, vienlaikus notiek arī Francijā, Spānijā, Itālijā, Beļģijā un citās valstīs. Projekta būtība ir vēstīt plašākai sabiedrībai par nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanu un pārmantošanu, kā arī par meistariem, viņu zināšanām un prasmēm. „Satiec savu meistaru! 2015” ietvaros ikviens aicināts piedalīties meistardarbnīcās, individuālās nodarbībās, atvērtās darbnīcās, paraugdemonstrējumos, lekcijās, koncertos vai dančos un kopīgā muzicēšanā.

Folkloras pētnieki aicina piedalīties trīs meistardarbnīcās 28. martā LU LFMI Latviešu folkloras krātuves lasītavā, kas atrodas Latvijas Nacionālās bibliotēkas ēkas 5. stāvā (Rīgā, Mūkusalas ielā 3, 515. telpā). Apmeklētajiem lūgums ņemt līdzi personu apliecinošu dokumentu  – pasi vai ID karti. … Lasīt tālāk…

Aicina izzināt UNESCO dokumentārā mantojuma vērtības

SONY DSC

16. martā plkst. 12:00 ikviens aicināts iepazīt Dainu skapi. Atklātā lekcija par šo UNESCO programmas „Pasaules atmiņa” starptautiskajā reģistrā iekļauto Latvijas vērtību notiek Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) studiju kursa „Dokumentārā mantojuma aizsardzība” ietvaros, kas veidots sadarbībā ar UNESCO Latvijas Nacionālo komisiju (LNK). Atklātās lekcijas martā un aprīlī piedāvā UNESCO programmā „Pasaules atmiņa” iesaistītās atmiņas institūcijas, lai rosinātu ikvienu izzināt UNESCO dokumentārā mantojuma vērtības Latvijas muzeju plauktos.

Šo lekciju laikā studenti un citi interesenti uzzinās par programmas „Pasaules atmiņa” reģistros iekļauto dokumentāro mantojumu un to nozīmīgo lomu valsts vēstures un starptautiskā tēla veidošanā. Tāpat lekciju dalībnieki varēs iepazīt atmiņas institūciju ikdienas darbu un uzzināt par aktivitātēm dokumentārā mantojuma saglabāšanas, pieejamības un atpazīstamības veicināšanā.

Lekcija 16. martā notiks Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūta Latviešu folkloras krātuvē (Latvijas Nacionālajā bibliotēkā Rīgā, Mūkusalas ielā 3, 5. stāvā). Ievērojot Latvijas prezidentūras Eiropas Savienības Padomē drošības pasākumus, lūgums ņemt līdzi personu apliecinošu dokumentu (pasi vai ID karti). … Lasīt tālāk…

Lekciju cikls UNESCO programmas „Pasaules atmiņa” atmiņas institūcijās

PA lekcijas

Latvijas Kultūras akadēmija sadarbībā ar UNESCO Latvijas Nacionālo komisiju (LNK) un UNESCO programmā „Pasaules atmiņa” iesaistītajām atmiņas institūcijām rīko un aicina apmeklēt atklātās lekcijas un iepazīt UNESCO dokumentārā mantojuma vērtības, kas iekļautas programmas „Pasaules atmiņa” starptautiskajā vai Latvijas nacionālajā reģistrā! LU LFMI Latviešu folkloras krātuvē, kuras pārziņā ir Krišjāņa Barona Dainu skapis (UNESCO „Pasaules atmiņas” reģistrā kopš 2001. gada), interesenti būs gaidīti 16. martā plkst. 12:00.

Lekciju ciklā  „Atklāj UNESCO dokumentārā mantojuma vērtības Latvijas muzeju plauktos!” studenti uzzinās par programmas „Pasaules atmiņa” reģistros iekļauto dokumentāro mantojumu un to nozīmīgo lomu valsts vēstures un starptautiskā tēla veidošanā. Tāpat lekciju dalībnieki varēs iepazīt atmiņas institūciju ikdienas darbu un uzzināt par aktivitātēm dokumentārā mantojuma saglabāšanas, pieejamības un atpazīstamības veicināšanā. 2015. gadā plānotas piecas atvērtās lekcijas martā un aprīlī. … Lasīt tālāk…

Nominācija konkursā „Zelta ābele”

albums-vaks

Grāmatu mākslas konkursā „Zelta ābele 2014” kategorijā „Zinātniskās grāmatas” nominēts LFK pētnieka Aigara Lielbārža sastādītais albums „Folkloras vākšanas vēsture fotogrāfijās”. Grāmatas mākslinieks ir Krišs Salmanis, tā iespiesta Jelgavas tipogrāfijā un izdota LU LFMI apgādā.

Latvijas Grāmatizdevēju asociācijas organizētais grāmatu mākslas konkurss „Zelta ābele” norisinās jau 22. reizi. Konkurss nosaukts 1935. gadā Miķeļa Goppera izveidotā apgāda vārdā – tā grāmatas izcēlās ar augstu poligrāfisko un māksliniecisko apdari.  Šogad konkursam 40 izdevēji pieteikuši 117 grāmatas, un nominanti izraudzīti vairākās kategorijās. Iesniegtos darbus vērtē žūrijas eksperti: Ieva Bečere, Ingrīda Burāne, Roberts Koļcovs, Gunārs Krollis, Sarmīte Māliņa, Ilze Ramane un Uldis Sosnovskis. Konkursa „Zelta ābele 2014” laureāti tiks paziņoti svinīgā ceremonijā 9. aprīli Lielajā ģildē.

Latviešu humors Annabergā

Annaberga 1

No 6. līdz 8. februārim Baltiešu kristīgās apvienības mītnē „Annaberga” (Vācijā, Bonnā) norisinājās ikgadējā literatūras pulciņa sanāksme. Šogad temats: „Humors un satīra latviešu literatūrā”. Klausītāju bija vairāk nekā 40. Piedalījās arī Guntis Pakalns no Latviešu folkloras krātuves.

Pasākumu ievadīja G. Pakalna priekšlasījums par humoru folklorā, īpaši pievēršoties etniskajiem jokiem. Tika aplūkoti vairāki piemēri par to, kā latvieši joko par sevi, kādi ir joki par latviešiem citur pasaulē un kā joki tiek izmantoti politiska rakstura cīņās. Tika pieminētas arī Pētera Birkerta „Latvju tautas anekdotes” (1929–1930) četros sējumos kā lielākais no mutvārdiem pierakstīto latviešu anekdošu publicējums. … Lasīt tālāk…

Buramvārdi no Valkas novada

Digne_buramv
Latviešu folkloras krātuves buramvārdu kolekciju 2014. gada nogalē papildinājuši Dignes Ūdres iesniegtie materiāli. „Grāmatiņu ar buramajiem vārdiem atradu šā gada novembra sākumā savu vecāku mājās Valkas novadā, savas vecāsmammas Ausmas Ūdres skapī. Šis skapis savā ziņā ir vecāsmammas piemiņa, jo tas lietots netiek, netiek pat īsti virināts, kur nu vēl kāds būtu iedomājies to izkrāmēt. Skapis tiek atvērts tikai ļoti īpašās reizēs, tajā – starp daudzām citām lietām – glabājas mana vecvectēva Kārļa Mora Lāčplēša ordenis. Visticamāk, šo grāmatiņu mana vecāmamma saņēmusi no kāda tuva radinieka glabāšanā.” Latviešu folkloras krātuve pateicas materiālu iesniedzējai!

„Latviešu folkloras krātuvei – 90”: radioraidījums

Latvijas Radio_3_logo10. janvārī Latvijas Radio 3 „Klasika” izskanēja raidījums par Latviešu folkloras krātuvi, ko ciklā „Mūsu leģendas” sagatavojusi žurnāliste Inta Pīrāga. Raidījumā piedalījās: Rita Treija, Māra Vīksna, Aldis Pūtelis, Sanita Reinsone, Elvīra Žvarte, Elīna Gailīte, Baiba Krogzeme-Mosgorda, Beatrise Reidzāne, Guntis Pakalns un Dace Bula. Skaņu ieraksti – no Latvijas Radio un Latviešu folkloras krātuves fondiem.

Sanitas Reinsones grāmata „Meža meitas: 12 sievietes par dzīvi mājās, mežā, cietumā”

Meza_meitas_Sanita_Reinsone_2015

Izdevniecība „Dienas grāmata” laidusi klajā LU LFMI Latviešu folkloras krātuves pētnieces Sanitas Reinsones grāmatu „Meža meitas: 12 sievietes par dzīvi mājās, mežā, cietumā”. Autore piedāvā iedziļināties dzīvesstāstos, kurus viņai uzticējušas kādreizējās „meža meitas” – sievietes, kas pēc Otrā pasaules kara patvērās mežā: Lienīte Sestule, Regīna Tīliba, Domicella Pundure, Eleonora Poļisadova, Brunhilda Fogele, Hilda Miezīte, Mihalīna Supe, Anna Šmite, Dzidra Bukāte, Leontīne Slucka, Antonija Žmuidiņa un Lidija Kalcenava. „Būdamas jaunas lauku sievietes, skolnieces, meitenes, šīs grāmatas varones un daudzas citas sievietes pārtapa par jaunajai padomju varai nevēlamām, ārpus likuma esošām bandītēm, kuras bija spiestas meklēt patvērumu mežā, lai izvairītos no okupācijas varas iestāžu aresta un represijām. Attiecībā pret padomju varu lielākā daļa no viņām nebija nedz neitrālas, nedz pasīvas — pirms došanās mežā viņas palīdzēja nacionālajiem partizāniem, kuru vidū bija viņu vīri, brāļi, tēvi, draugi un kaimiņi.”

Grāmatas komentāru un pēcvārda autore ir vēsturniece Inese Dreimane.  Darbs sagatavots ESF projektā „Kultūras kultūrā: robežvēstījumu politika un poētika” ar Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu.

LFK 90. jubileja fotogrāfijās

2014. gada 2. decembrī Latviešu folkloras krātuve atzīmēja 90 gadu jubileju. LNB Gaismas pilī ar folkloristiem kopā priecājās kolēģi un draugi, muzicēja postfolkloras grupa “Rikši”. Sveicot gadskārtā, klātesošos uzrunāja krātuves vadītāja Rita Treija, LU rektors Mārcis Auziņš, LZA prezidents Ojārs Spārītis,   LR KM Kultūrpolitikas ieviešanas departamenta direktore Jolanta Treile un LR IZM Augstākās izglītības, zinātnes un inovāciju departamenta direktore Agrita Kiopa. Ar jubilejas gada jaunumiem iepazīstināja LU LFMI direktore, vadošā pētniece Dace Bula, pētnieki Aigars Lielbārdis un Sanita Reinsone.

Foto: Didzis Grodzs

Klajā nāk albums “Folkloras vākšanas vēsture fotogrāfijās”

albums-vaks

 

LU LFMI izdevniecībā publicēts albums “Folkloras vākšanas vēsture fotogrāfijās” latviešu un angļu valodā. Albuma sastādītājs – LU LFMI pētnieks Aigars Lielbārdis, „Ceļvedi albumam” uzrakstījusi pētniece Māra Vīksna, mākslinieks – Krišs Salmanis. Albumā iekļauti 223 foto uzņēmumi no LFK fondiem, kuros atspoguļota folkloras vākšana – ievērojami teicēji, folkloras vācēji, pierakstītāji un ieskaņotāji, kā arī folkloras pierakstīšanas situācijas no dažādām Latvijas vietām. Fotogrāfijas sakārtotas hronoloģiski – no 1925. līdz 1992. gadam, sniedzot iespēju izsekot folkloras vācēju darbam cauri laikiem. … Lasīt tālāk…

LATVIEŠU FOLKLORAS KRĀTUVEI – 90

Latviešu folkloras krātuve svin savu 90. jubileju. Svētku pasākums notiks 2. decembrī, plkst. 15.00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas Ziedoņa zālē.

Svētkus ievadīs LFK vadītājas Ritas Treijas atskats LFK vēsturē. Pasākuma dalībniekus apsolījušies uzrunāt: LU rektors Mārcis Auziņš, LNB direktors Andris Vilks, LZA prezidents Ojārs Spārītis, LR IZM Augstākās izglītības, zinātnes un inovāciju departamenta direktore Agrita Kiopa un LR KM Kultūrpolitikas ieviešanas departamenta direktore Jolanta Treile.

Jubilejas reizē LFK darbinieki iepazīstinās ar trim jaunākajiem sava darba rezultātiem: kolektīvo monogrāfiju “Latviešu folkloristika starpkaru periodā“, foto albumu “Folkloras vākšanas vēsture fotogrāfijās” un LFK digitālo arhīvu garamantas.lv.

Darbs Latviešu folkloras krātuvē 1931. gadā. Latgalietes no Aglonas Tereze Daukšta, Madaļanu Anna. Mūziku rakstīja Em. Melngailis. Tekstus rakstīja Broņ. Spūlis. 

Lasīt tālāk…

3. novembrī durvis vērs LFK lasītava

IMG_3474

LU LFMI Latviešu folkloras krātuves lasītava apmeklētājiem durvis vērs pirmdien, 3. novembrī, plkst. 10.00 Mūkusalas ielā 3 —  jaunajā LNB ēkā.

Lasītavā brīvpieejas plauktos atrodas ar folkloristiku saistīta literatūra dažādās valodās. Darbam ar arhīva materiāliem jāpiesakās iepriekšējā darba dienā.

Lasītava būs atvērta darba dienās no plkst. 10.00 līdz 17.00.

Dāvinājums LFK — sena atmiņu klade

Latviešu folkloras krātuve saņēmusi dāvinājumā Antonijas Beķers (vēlāk — Jansones) atmiņu kladi. Antonija visu mūžu strādājusi Rīgas Vēstures un kuģniecības muzejā par grāmatvedi. Klades ierakstu senākais datējums ir 1905. gads. Ieraksti ir latviešu, krievu un vācu valodā. Ne tikai dzeja un aforismi, arī zīmējumi un notis.

Paldies Antonijas mazmeitai, skolotājai Valdai Valterei par dāvinājumu!

Konferences “Mapping Disciplinary History” fotomirkļi

2014. gada 20.–23. oktobrī notika starptautiska konference Mapping Disciplinary History: Centers, Borderlands and Shared Spaces in Folkloristic Thought (Nozares vēsture kartē — folkloristiskās domas centri, robežjoslas un kopīgā telpa). LU Literatūras, folkloras un mākslas institūts (LFMI) to rīkoja, lai atzīmētu Latviešu folkloras krātuves 90. gadskārtu un noslēgtu darbu pie kolektīvās monogrāfijas Latviešu folkloristika starpkaru periodā (red. Dace Bula).

Konferencē bija pārstāvētas visas trīs Baltijas valstis, kā arī Zviedrija, Somija, Vācija, Ungārija, Slovēnija, Beļģija, Krievija un ASV. Dalībnieku vidū — pasaules folkloristikas autoritātes: Eliots Orings, Sandra Dolbija (Stāla), Barbru Kleina, Perti Antonens, Vilmošs Voigts, Diarmuids O’Gioleins, Ulfs Palmenfelts, kuru ievadlekcijas aizsāka katru konferences dienu.

Fotogrāfiju autori: Aldis Pūtelis un Una Smilgaine

20. OKTOBRIS

Lasīt tālāk…

Publicēta kolektīvā monogrāfija “Latviešu folkloristika starpkaru periodā”

Hist-Folkl

2014. gada oktobra beigās izdevniecībā “Zinātne” klajā nākusi kolektīvā monogrāfija “Latviešu folkloristika starpkaru periodā”. Tās galvenā redaktore  LU LFMI vadošā pētniece Dace Bula.

Grāmatā apkopots monogrāfisks pētījums par nozares gaitām starpkaru Latvijā, kurā lūkots pavērt iespējami plašu ainu. Tajā ietilpst: pirmkārt, starptautiskā konteksta raksturojums – procesi, kādi norisinās Eiropas folkloras pētniecībā ar šim laikposmam tik izteikto virzību uz internacionalizāciju, kam ir gan intelektuāli, gan politiski un ideoloģiski pamudinājumi un šķēršļi. Latviešu folkloristu iekļaušanās šajos procesos līdz šim bijusi vien apjausta, ne patiesi apzināta. Otrkārt, daļa monogrāfijas veltīta nozares institucionalizācijas un profesionalizācijas jautājumiem. Tas nozīmē pievēršanos arī valsts kultūrpolitikai ar tās centieniem tiesiski regulēt nacionāli nozīmīgo “latviešu garīgās kultūras pieminekļu” aizsardzību un apzināšanu. Bet vislielākā uzmanība veltīta divām galvenajām institūcijām: Latviešu folkloras krātuvei un Latvijas Universitātei, kuru paspārnē centrējas pētnieciskās un izglītības aktivitātes folkloras jomā. Treškārt, grāmatā ietverts arī galveno pētniecisko ieviržu raksturojums, nelūkojot tās nošķirt pēc pētāmo objektu žanriskās piederības, bet gan pēc izmantotās pieejas vai teorētiski metodoloģiskās nostādnes. Ceturtkārt, atsevišķa monogrāfijas sadaļa veltīta arī latviešu starpkaru folkloristikas autoritāšu dzīves un pētniecisko gaitu apcerei. Atsevišķas nodaļas veltītas tikai redzamākajām personībām – Annai Bērzkalnei, Kārlim Straubergam, Pēterim Šmitam, Ludim Bērziņam, Jānim Albertam Jansonam, Arvedam Švābem, Pēterim Birkertam, Emilim Melngailim, kamēr monogrāfijas lappusēs sastopamo personu loks ir daudzkārt plašāks, un tas apgūstams ar personu rādītāja palīdzību.

Lasīt tālāk…

No 20. līdz 24. oktobrim norisināsies starptautiska konference

default-logo1

Konference Mapping Disciplinary History: Centers, Borderlands and Shared Spaces in Folkloristic Thought (Nozares vēsture kartē — folkloristiskās domas centri, robežjoslas un kopīgā telpa) notiks 20.–24. oktobrī Rīgā un Turaidā. LU Literatūras, folkloras un mākslas institūts (LFMI) to rīko, lai atzīmētu Latviešu folkloras krātuves 90. gadskārtu un noslēgtu darbu pie monogrāfijas Latviešu folkloristika starpkaru periodā, kas iznāks konferences dienās.

Tas noteicis konferences tēmas izvēli — tā veltīta folkloristikas vēsturei ar īpašu vērību pret nozares starptautisko raksturu. Kādā mērā pasaules folkloristiku var uzskatīt par vienotu pētniecisko lauku? Kādi spēki to satur kopā, un kādi turpretī veicina šķelšanos? Kā laika gaitā mainījušās hierarhijas starp intelektuālajiem centriem un perifērijām? Kā risinājušās attiecības ar kaimiņnozarēm? Vai nozarē pastāv nacionālie, reģionālie un lokālie pētnieciskie stili un kādi apstākļi noteikuši to veidošanos? Šādi un vēl citi jautājumi būs referentu uzmanības lokā; to vidū — pasaules folkloristikas autoritātes: Eliots Orings, Sandra Dolbija (Stāla), Barbru Kleina, Perti Antonens, Vilmošs Voigts, Diarmuids O’Gioleins, Ulfs Palmenfelts, kuru ievadlekcijas aizsāks katru konferences dienu. Konferencē pārstāvētas visas trīs Baltijas valstis, kā arī Zviedrija, Somija, Vācija, Ungārija, Slovēnija, Beļģija, Krievija un ASV.

Konferenci LU LFMI rīko sadarbībā ar Latvijas Nacionālo bibliotēku, Latvijas Nacionālo kultūras centru, Turaidas muzejrezervātu. Konferences darbu kuplinās tradicionālās dziedāšanas grupa „Saucējas“, koklētāja Laima Jansone, kā arī Latvijas Mūzikas akadēmijas etnomuzikologi.

Konference tiek rīkota projektā “Folkloristikas institucionalizācija Latvijā: nozares vēsture Eiropas kontekstā” (LZP); to finansiāli atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds. Darba valoda — angļu. Laipni aicināti folkloras pētnieki, studenti un nozares interesenti!

Sīkāka informācija konferences mājas lapā: mapping.lfk.lv.

Māra Vīksna saņem KM atzinības rakstu

Maras-atziniba

Šodien, 2014. gada 7. oktobrī, LR Kultūras ministre Dace Melbārde pasniedza LU LFMI Latviešu folkloras krātuves fondu glabātājai Dr. h. c. philol. Mārai Vīksnai atzinības rakstu par izcilu devumu latviešu tautas garīgo vērtību saglabāšanā un tālāknodošanā nākamajām paaudzēm. Apsveicam Māru!

Gandrīz pirms 50 gadiem…

Folkloristi ekspedīcijā Ziemeļvidzemē 1966./67. gadā

Latviešu folkloras krātuves zinātniskās ekspedīcijas materiāli no Mazsalacas un Valmieras apkārtnes, ko video dokumentējis Kārlis Arājs 1966. un 1967. gadā.
Dziedātāji: Minna Cēbere, Anna Deruma, Karlīne Puķīte, Alma Sakse, Leontīne Lāce, Artūrs Salaks (dzied un spēlē cītarkokli).
Materiālu sagatavoja: Aigars Lielbārdis.

Citi video skatāmi  šeit.

LFK dodas uz jaunajām mājām

Septembra pēdējās nedēļās un oktobrī notiek LU LFMI Latviešu folkloras krātuves krājumu pārvešana uz tās jaunajām mājām — uz “Gaismas pili” — Latvijas Nacionālās bibliotēkas jauno ēku Mūkusalas ielā 3.

LFK apmeklētājus jaunajās telpās, kas atradīsies LNB piektajā stāvā, sāks pieņemt oktobra beigās. Darbosies LFK lasītava, kur tāpat kā līdz šim varēs uz vietas izmantot folkloristikas literatūru un arhīva materiālus. Lasītava strādās darba dienās no plkst. 10 līdz 17.

BAAP konference Rīgā

Baltijas Audiovizuālo arhīvu padomes (BAAP) konference šogad notiek Rīgā, jaunajā LNB ēkā no 17. līdz 19. septembrim. Sk. konferences programmu.

Latviešu folkloras krātuvi konferencē pārstāvēs Aldis Pūtelis, kurš stāstīs par LFK krājumā esošajām fonogrāfa valcēm.

Konferences organizatori ir BAAP un Latvijas Nacionālā bibliotēka sadarbībā ar Latviešu Folkloras krātuvi (LU LFMI), Latvijas Nacionālo arhīvu un Latvijas Okupācijas muzeju. Konferences prezentācijās tiks aplūkotas tēmas, kas saistītas ar audio, video, foto materiālu saglabāšanu, pieejamību, digitalizāciju, u.c., un kas ir aktuālas ikvienai organizācijai, kuras krājumā atrodas audiovizuālie materiāli. Plašāka informācija par konferenci pieejama tīmekļa vietnē www.baacouncil.org.

3. septembris

3. septembri varētu saukt par Latviešu folkloras krātuves praktisko dzimšanas dienu, jo, kaut arī oficiāli tā dibināta 1924. gada  2. decembrī, darbu LFK sāka 1925. gada 3. septembrī, kad tika uzsākta ienākošo materiālu reģistrācija.

LFKFotogrāfijā darba aina Latviešu folkloras krātuvē 1927. gadā. Priekšplānā no kreisās: Vilma Šulce, Alma Medne, Austra Šlesere; aizmugurē no kreisās: Milda Rolmane, Anna Bērzkalne, Marija Miezone, Velta Rezovska, Emma Miķelsone. Fotogrāfs: Matīss Pluka. LFK 2159, 92.

 

Žurnālā “Folklore” LFK pētnieku raksti par Sibīriju

Timofejevka, Sibīrija. 2004. gads. Foto: Sandis Laime

Broņs Štaņins. Timofejevka, Sibīrija. 2004. gads. Foto: Sandis Laime

2014. gada augusta beigās klajā nāca jaunākais Igaunijas folkloristikas žurnāla “Folklore” numurs (58.), kas veltīts igauņu un latviešu emigrācijai uz Sibīriju  19. gadsimta beigās un 20. gadsimta sākumā. Līdztekus citiem autoriem tajā publicēti arī LFK pētnieku  — Sanda Laimes, Aigara Lielbārža un Sanitas Reinsones — raksti.  Numura redaktore ir Igaunijas folkloras pētniece Anu Korba.

Vairāk sk. Folklore (Electronic Journal of Folklore).

Dainu skapja pārvešana uz LNB jauno ēku Pārdaugavā


www.lnb.lv. Foto: I. Stūrmanis
Otrdien, 26. augustā, Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) – Gaismas pils – atklāšanas svētku nedēļas ietvaros norisinājās LNB 4., 5. un 6. stāva lasītavu svinīgā atvēršana un UNESCO programmas “Pasaules atmiņa” starptautiskajā reģistrā iekļautā Dainu skapja pārvešanas un uzstādīšanas pasākums.
Dainu skapja atklāšana notika LNB Inaugurācijas dienā – piektdien, 29. augustā Gaismas pils 5. stāvā.

Sākusies reģistrēšanās BAAP konferencei


Sākusies reģistrēšanās Baltijas Audiovizuālo Arhīvu Padomes (BAAP) 2014.g. konferencei “Safe and reusable: ideals versus real life” tīmekļa vietnē:

http://baacouncil.org/registration-form.

BAAP gadskārtējā konference šogad notiks no 17.-19. septembrim Rīgā, Latvijas Nacionālās bibliotēkas jaunajā ēkā jeb “Gaismas pilī”, kas ir viena no lielākajām jaunajām kultūras celtnēm Ziemeļu puslodē 21. gadsimtā. Konferences organizatori ir BAAP un Latvijas Nacionālā bibliotēka sadarbībā ar Latviešu Folkloras krātuvi (Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūts), Latvijas Nacionālo arhīvu un Latvijas Okupācijas muzeju.

Konferences prezentācijās tiks aplūkotas tēmas, kas saistītas ar audio, video, foto materiālu saglabāšanu, pieejamību, digitalizāciju, u.c., un kas ir aktuālas ikvienai organizācijai, kuras krājumā atrodas audiovizuālie materiāli. Plašāka informācija par konferenci, tai skaitā konferences programma, pieejama tīmekļa vietnē www.baacouncil.org.

Konferences ietvaros būs profesionālās ekskursijas uz Latvijas Radio Fonotēku un Latvijas Valsts Kinofonofotodokumentu arhīvu, kā arī tiks organizēta jaunās bibliotēkas ēkas apskate.

Konference notiks angļu valodā.

Konferences organizācijas komitejas vārdā,

Zane Grosa
BAAP prezidente
LNB Audiovizuālās lasītavas vadītāja

Garamantas.lv

 

garamantas.lv ekrānskats LFK lapai

Latviešu folkloras krātuves digitālais arhīvs GARAMANTAS.LV ir folkloras pētniekiem un interesentiem noderīga interneta platforma. Digitālajā arhīvā tiešsaistē ir pieejami un ērti izmantojami LFK glabātie materiāli – manuskriptu kolekcijas, attēli, audio un video ieraksti. Ar laiku plānots to papildināt arī ar citām vērtīgām folkloras materiālu kolekcijām.

LFK digitālais arhīvs izmantojams bez maksas. Jebkuram ir dota iespēja ne tikai lasīt, skatīties un klausīties tautasdziesmas, teikas, pasakas u. c. žanrus, bet arī iepazīt folkloras materiālu kolekcijas kā unikālu vērtību, ko pierakstījuši, apkopojuši un LFK iesūtījuši Latvijas kultūrvēsturē nozīmīgas personas, daudzas Latvijas skolas, augstskolas un citas organizācijas.

Latviešu folkloras krātuve aicina ikvienu piedalīties LFK digitālā satura pilnveidošanā: palīdzot atšifrēt manuskriptus, lai tajos rakstīto varētu automātiski meklēt, un tulkojot tos citās valodās, atpazīstot un precizējot fotogrāfijās redzamos cilvēkus un vietas, palīdzot noskaidrot folkloras pierakstītāju un teicēju personības, un arī iesūtīt savus folkloras materiālus.

BAAC konference šogad notiks Rīgā


Baltijas Audiovizuālo arhīvu padomes (Baltic Audiovisual Archival Council — BAAC) ikgadējā konference šogad notiks Rīgā no 17. līdz 19. septembrim. LU LFMI Latviešu folkloras krātuve ir viens no oficiālajiem konferences rīkotāju sadarbības partneriem. Interesenti aicināti līdz 20.aprīlim pieteikt referātus septembrī gaidāmajai konferencei “Safe and reusable: ideals versus real life”. Sīkāku informāciju sk.: http://www.baacouncil.org/conference-2014

Aicinājums dalībai starptautiskā konferencē

Atzīmējot 90. gadskārtu, LU LFMI Latviešu folkloras krātuve 2014. gadā rīko starptautisku zinātnisku konferenci „Mapping Disciplinary History: Centers, Borderlands and Shared Spaces in Folkloristic Thought”. Tos, kuri nokavēja pieteikšanos, aicinām izmantot pieteikšanās pagarinājumu līdz 2014. gada 17. martam.
Sīkāka informācija pieejama šeit.

Atskats

 • Prof. Dr. Hanss Jorgs Uters (Hans-Jörg Uther). Foto: Aldis Pūtelis
 • Prof. Dr. H. J. Utera dāvinājums LFK bibliotēkai. Foto: Aldis Pūtelis
 • Iveta Tāle, Māra Mellēna, Inita Šalkovska, Rita Treija. Foto: Aldis Pūtelis

Šī gada 29. janvārī LU LFMI viesojās izcilais pasaku pētnieks Dr. Hanss Jorgs Uters (Hans-Jörg Uther). Seminārā profesors stāstīja par pasaku klasificēšanas vēsturi un problemātiku.

Pasaku pētnieka vieslekcija

LU LFMI seminārs
2014. gada 29. janvārī 15.00

Prof. Dr. Hanss Jorgs Uters (Hans-Jörg Uther)

Klasificējot pasakas. Piezīmes par katalogiem un kārtošanas sistēmām

Jau 19. gadsimtā pasaku vācēji un pētnieki ievēroja, ka dažādu tautu pasakas ir līdzīgas. 20. gadsimtā iznāca katalogi, kas pasaku un dažkārt arī citu folkloras un literāro tekstu sižetus un motīvus klasificēja nacionālā un internacionālā līmenī. Kopsavilkums par šajā nozarē paveikto ir Getingenes profesora un „Pasaku enciklopēdijas” (Enzyklopädie des Märchens) redakcijas vadītāja Hans Jorga Utera starptautiskais pasaku tipu katalogs The Types of International Folktales: A Classification and Bibliography (2004, 20112, FFC 284/285/286) http://www.folklorefellows.fi/?page_id=103. Seminārā profesors pastāstīs par šādu katalogu veidošanas problemātiku, izaicinājumiem un mūsdienu risinājumiem šajā nozarē. Referāts angļu valodā, jautājumus var uzdot arī vācu valodā. Aicināti visi, kam tas interesē.

Prof. Dr. H. J. Uters ir arī žurnāla „Fabula”izdevējs, viens no zinošākajiem speciālistiem par brāļu Grimmu pasakām, sastādījis daudzas pasaku grāmatas un digitālus pasaku izdevumus, saņēmis nozīmīgas balvas par pasaku pētniecību, viņam ir liela senu pasaku ilustrāciju kolekcija. Viņa biogrāfiju un apjomīgo bibliogrāfiju skat. šeit: http://wwwuser.gwdg.de/~enzmaer/hansjoerguther.html.

Pasaku pētnieks Latvijā viesojas kā Baltijas-Vācijas augstskolu biroja viesis un 30. janvārī LU Vēstures un filozofijas fakultātes (Aspazijas bulv. 5) 513. auditorijā lasīs lekciju „Brāļu Grimmu „Bērnu un mājas pasakas”. Pasaku krājums kā eiropeiskās kultūras vērtība”, http://www.hochschulkontor.lv/images/Plakats_Prof._Uther_www.pdf

Laipni lūgti!

(Informāciju sagatavojis Guntis Pakalns.)
Prof. Dr. Hans-Jörg Uther, Göttingen

Classifying Tales. Remarks to Indexes and Systems of Ordering

Abstract: The paper deals with the historical and recent situation in classifying international folk tales and gives an overview of new developments, for example new catalogs for types and motifs. From the outset up to date, folk narrative researchers have been creating systems for ordering large masses of tale material according to genres, actors and incidents. The concentration on oral traditions, however, has largely neglected the important literary history of many tales.
It was necessary to include such information into the new international catalog ATU (Aarne/Thompson/Uther). The concept of tale type and here must be understood to be flexible. It is not a constant unit of measure or a way to refer to lifeless material from the past. Instead, as part of a greater dynamic, it is adaptable, and can be integrated into new thematic compositions and media. Some former catalog makers also had used the system of numbers for expansion beyond number 2400 in order to describe other genres such as legends, riddles, ballads, etiologies, etc.
Although a satisfying system for classification of folk narratives has not yet been found the present system has provided scholars with many valuable and practical research instruments, and numerous methodological and theoretical by-products.

LFK grāmatas 2013

2013. gadā tika publicētas trīs Latviešu folkloras krātuves darbinieku sagatavotās grāmatas:

      

Baibas Krogzemes-Mosgordas “Atmiņu albumu tradīcija latviešu skolēnu kultūrā” (LU LFMI),

Akadēmiskā izdevuma “Latviešu tautasdziesmas” X sējums “Sadzīves un ģimenes ieražu dziesmas. Precības” (Zinātne),

Sanda Laimes “Raganu priekšstati Latvijā: Nakts raganas” (LU LFMI).

Līdzās grāmatām 2013. gadā izdots folkloristikai veltīts humanitāro zinātņu žurnāla Letonica 26. numurs, kurā publicēti zinātniski raksti, kas tapuši uz Krišjāņa Barona konferencē 2012 “Folklora lietojumā” nolasīto referātu pamata. Žurnālu papildina jaunākās literatūras un zinātnes dzīves apskats. Satura rādītājs un žurnāla ievads lasāms šeit.

 

Atskats

 • LU LFMI darbinieki pilnsapulces laikā. Foto: Aldis Pūtelis.
 • LU LFMI direktore Dr. philol. Dace Bula. Foto: Aldis Pūtelis.
 • LU LFMI zinātniskā sekretāre Dr. philol. Baiba Krogzeme-Mosgorda. Foto: Aldis Pūtelis.
 • Guntis Eniņš, izsakoties par Sanda Laimes monogrāfiju "Raganu priekšstati Latvijā: Nakts raganas". Foto: Aldis Pūtelis.
 • Dr. philol. Lita Silova, runājot par Baibas Krogzemes-Mosgordas grāmatu "Atmiņu albumu tradīcija latviešu skolēnu kultūrā". Foto: Aldis Pūtelis.
 • Vidvuds Medenis, daloties iespaidos par akadēmiskā izdevuma "Latviešu tautasdziesmas" 10. sējumu. Foto: Aldis Pūtelis.

2013. gada 19. decembrī notika gan LU LFMI pilnsapulce, gan institūta jaunāko grāmatu atvēršanas pasākums “8 1/2 grāmatas”.

“8 1/2 grāmatās” publika tika iepazīstināta arī ar trim LFK pētnieku grāmatām: Baibas Krogzemes-Mosgordas “Atmiņu albumu tradīcija latviešu skolēnu kultūrā”, Sanda Laimes “Raganu priekšstati Latvijā: Nakts raganas” un akadēmiskā izdevuma “Latviešu tautasdziesmas” 10. sējumu.
Par šīm grāmatām izteikties bija aicināti Lita Silova, Guntis Eniņš un Vidvuds Medenis.