EN in English

No skopa vēl var ko izspiest, bet no tukša nevar. (LFK 393, 789)

Lunārais Jaunais gads

Kao Viet Ngujen

Šogad 5. februārī Austrumāzijā – un daudzviet citur pasaulē – tika sagaidīts Jaunais gads pēc Mēness kalendāra, dēvēts par Ķīniešu Jauno gadu. Turpinot pētījumu par svinēšanas paradumiem mūsdienu Latvijā un pievēršoties cilvēka personiskajam kalendāram, piedāvājam iepazīties ar Latvijā dzīvojošā vjetnamiešu izcelsmes mākslinieka Kao Vieta Ngujena, kurš zīmējis komiksus par Lāčplēsi, stāstu par Jaunā gada (Tết) tradīcijām Vjetnamā:

"Lunāro Jauno gadu es sagaidu kopā ar ģimeni. Vjetnamieši svin līdzīgi kā ķīnieši, bet atšķirīgais mums ir – Virtuves Dievu un senču pielūgšana. Gatavošanās svētkiem var aizņemt vairākas dienas. Mājas tiek sapostas, un ļaudis uzstāda Jaungada koku – Vjetnamas dienvidos tā ir dzeltenā Mai (koks ar dzelteniem ziediem), bet ziemeļos aprikozes. Cilvēki svētku koku rotā ar apsveikumiem un sarkanām aploksnītēm.

Vecgada vakarā vai pirms tā mēs gatavojam ēdienus un tos atstājam pie vecvecāku altāra. Vjetnamas ziemeļu daļā obligāts Jaungada ēdiens ir bánh chưng – vjetnamiešu rīsu kūka ar gaļas un zirnīšu pildījumu. Mēs pielūdzam senčus, lai viņi mūs sargā un atnes laimi Jaunajā gadā. Pēc tam mūsu ģimene un radinieki pulcējas un vakariņo kopā, pavadot Vecgadu.

Vecmāmiņa – visvecākā mūsu ģimenē – pielūdz Dievus: Zemes Dievus un Virtuves Dievus. Pastāv uzskats, ka vecie Virtuves Dievi dodas uz debesīm un pastāsta Debesstēvam par aizvadītā gada notikumiem. Pēc tam mēs aicinām jaunos Virtuves Dievus ienākt mūsu mājās. Cilvēki Jaungada vakarā apmeklē budisma, hinduisma vai atsevišķu svēto tempļus, lai lūgtu laimi.

Viena no pazīstamākajām tradīcijām ir pirmā viesa sagaidīšana. Vjetnamieši tic, ka pirmais Jaunā gada ciemiņš nesīs laimi visam gadam. Tāpēc aicinām tādu, kura ķīniešu zodiaka zīme atbilst Jaunā gada zodiakam, un, protams, svarīgi, lai ciemiņš ir ar pozitīvu un labu raksturu. Cilvēki Jaungadā apsveic cits citu, dāvinot naudu. Naudas summa nav noteikta, bet tā simbolizē laimi. Pārsvarā vecāki cilvēki jaunākiem dāvina naudu, ieliktu sarkanā aploksnītē. Sarkans un zelts ir Jaungada krāsas. Vjetnamieši iet ciemos pēc noteiktas kārtības: pirmajā dienā pie vecākiem vai vecvecākiem, otrajā dienā pie sievas vai vīra vecākiem, trešajā dienā pie skolotājiem."

Kuri datumi gada ritējumā ir īpaši Jums? Aicinām atzīmēt: http://kalendars.garamantas.lv/. Palīdziet izpētīt mūsdienu kalendāros ieradumus!

Mūslaiku kalendāru pēta LU Literatūras, folkloras un mākslas institūts ERAF finansētā projektā “Stiprinot zināšanu sabiedrību: starpdisciplināras pieejas digitālā kultūras mantojuma radīšanā” (Nr. 1.1.1.1/16/A/040).

Pēdējo reizi labots: 06.02.2019 13:10:06