EN in English

Ne viss der ēst, ne viss der runāt. (LFK 1472, 2265)

Atskats uz 35. Barondienu

35. Barondiena35. Barondiena Latviešu folkloras krātuvē š. g. 31. oktobrī noritēja šaurā lokā, bet ar nozīmīgiem notikumiem. Pirmajos pēckara gados, kad Krišjāņa Barona ģimene nonāca lielā šaurībā un nezināja, kas var notikt ar Barona atstātajiem papīriem, kas nebija no bankas seifa savlaicīgi (1940) nonākuši pie folkloristiem, mazmazmeita Ilze Ērgle uzticēja mazu kastīti ar materiāliem Barona iecerētajām vācu-latviešu un latviešu-vācu vārdnīcām kinorežisoram Rolandam Kalniņam. Dažas dienas pirms Barona un Brīvzemnieka jubilejām ar kinorežisoru satikās Baiba Krogzeme-Mosgorda, un viņš bija laimīgs atdot saglabāto dārgumu zinātniekiem. Rolands Kalniņš pirmoreiz redzēja Dainu skapi un atkal satikās ar Ilzi Ērgli, kas piedalījusies visās Barondienu norisēs.

Nelielajā konferencē LFK vadītāja Rita Treija pastāstīja, kā noritēja folkloristu 53. zinātniskā ekspedīcija Ziemeļlatgalē, un parādīja īsu Aigara Lielbārža videoierakstu atlasi. Elīna Gailīte un Digne Ūdre iepazīstināja klausītājus ar referātu "Sabiedrības iesaistes piemēri atvērta digitālā arhīva tapšanā", kas bija angliski nolasīts starptautiskajā konferencē "Virzībā uz digitālo folkloristiku. Izpētes perspektīvas. Arhīvu prakse. Ētiski izaicinājumi" (š.g. 14.–16. septembrī). Beatrise Reidzāne runāja par vilka tēlu "Latvju dainās". Mūsu kopīgajā tikšanās reizē savu stāstu par pasakām un Raiņa lugu "Zelta zirgs" izstāstīja Vašingtonas Universitātes (Sietlā) folkloristikas profesors Guntis Šmidchens. Mūsu sadarbības partneri no Krišjāņa Barona muzeja Rūta Kārkliņa un Andris Ērglis dalījās pārdomās par Barona muzeja nākotni.

Novakarē Barondienas ikgadējam piemiņas brīdim Lielajos kapos pievienojās pikets pret "kapu tramvaju", kuru bija sarīkojusi dzejniece Inese Zandere ar domubiedriem. Vakars radu un draugu lokā turpinājās Krišjāņa Barona muzejā un Vērmanes dārzā pie Leas Davidovas-Medenes veidotā pieminekļa Baronam.

Māra Vīksna


Pēdējo reizi labots: 02.11.2016 12:29:11